Piyasada Gram Altın 2.400 liradan işlem gördü!
  • Haber Girişi: 8 Mayıs 2024 9:22 | Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024 9:22

Piyasada Gram Altın 2.400 liradan işlem gördü!

Altının gram fiyatı, dün ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybetmiş ve günü yüzde 0,4 azalışla 2 bin 400 liradan tamamladı. Bugün ise altının gram fiyatı, güne yatay bir başlangıç yaparak saat 10.30 itibarıyla 2 bin 400 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4 bin liradan, Cumhuriyet altını ise 15 bin 935 liradan alıcı buluyor. Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 azalışla 2 bin 312 dolardan işlem görüyor. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha net sinyaller beklemeye başlamasıyla birlikte varlık fiyatlarında yön arayışını öne çıkarıyor.

ABD’de veri takvimi zayıf seyretti

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha net sinyaller beklemeye başlamasıyla birlikte varlık fiyatlarında yön arayışını öne çıkarıyor. Analistler, bu hafta ABD’de veri takviminin zayıf seyrettiğini belirterek, Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin yatırımcıların risk iştahı üzerinde etkili olduğunu ifade ediyor. Dün açıklamalarda bulunan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, faiz indirimi için enflasyonla mücadele sürecinin olumlu gittiğini gösteren bir dizi pozitif enflasyon verisi görmeyi beklediğini belirtti. Kashkari, Fed’in faiz oranlarını uzun süre sıkı tutmayı planladığını ve enflasyon göstergelerinin hedeflenen seviyeye ulaşmaması durumunda faiz artırımı olasılığını dışlamadığını vurgulayarak, faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre sabit tutma olasılığının, faiz artırımı yapma olasılığından daha yüksek olduğunu belirtti.

Altında direnç seviyesi 2.400 dolar

Analistlere göre, bugün yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD’de toptan eşya stokları ve mortgage başvurularının izleneceği belirtiliyor. Teknik açıdan altının ons fiyatında destek olarak 2 bin 300 ve 2 bin 270 dolar seviyeleri gösterilirken, direnç olarak ise 2 bin 350 ve 2 bin 400 dolar seviyeleri önem arz ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM