İstanbul’da iniş takımı açılmayan uçak gövde üzerine iniş yaptı
  • Haber Girişi: 8 Mayıs 2024 9:05 | Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024 9:05

İstanbul’da iniş takımı açılmayan uçak gövde üzerine iniş yaptı

İstanbul Havalimanı’nda gerilim dolu anlar yaşandı! Bir kargo uçağı, iniş takımlarının hidrolik arızası nedeniyle açılmamasıyla karşı karşıya kaldı. Uçak, çaresizlik içinde gövde üzerine iniş yapmaya çalışırken kritik anlar kameralara yansıdı. Neyse ki, olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadı. Havalimanı ekiplerinin hızlı müdahalesi ve pilotun soğukkanlılığı, faciayı önledi.

İGA ve havalimanı itfaiye ekipleri, olası bir yangın riskine karşı hızla harekete geçerek uçağa müdahale etti

ABD merkezli bir kargo şirketine ait olan FX6238 sefer sayılı Boeing 763 tipi uçak, bugün sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı’na yaklaşırken beklenmedik bir durumla karşılaştı. Paris-İstanbul seferini tamamlayan uçak için İGA ve havalimanı itfaiye ekipleri, olası bir yangın riskine karşı hızla harekete geçerek uçağa müdahale etti. Önlem amaçlı alınan bu tedbirler, uçağın güvenli bir şekilde yerine inmesini sağladı.

Kaza İstanbul Havalimanı’ndaki hava trafiğini etkilemedi

Pilot, havalimanı yetkilileriyle koordineli bir şekilde iletişim halinde olup uçağı başarılı bir şekilde gövde üzerine indirdi. Ucuz atlatılan bu kaza, İstanbul Havalimanı’ndaki hava trafiğini etkilemedi. Diğer uçuşlar, havalimanının diğer pistlerine yönlendirildi. Hızlı ve etkili müdahale sayesinde facia önlendi.

Ulaştırma Bakanlığından açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bugün Fedex Havayolları’na ait olan N110FE tescil işaretli Boeing 763 tipi uçağın, Fransa’dan İstanbul’a yapacağı kargo seferinde yaşanan olay hakkında bilgi verdi. Saat 07.55’te yerel saatle, pilotun hidrolik arıza nedeniyle ön iniş takımının açılmadığını İstanbul Havalimanı ATC birimine bildirdiği belirtildi. Uçak, 08.17’de pist 16R’e kapalı vaziyette iniş yaptı ve pist üzerinde kaldı. Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Servisi (ARFF) ekipleri müdahale etti ve pist not alındı. Kazada ne ölen ne de yaralanan oldu. Başkanlık, olayla ilgili uzmanları görevlendirerek araştırma ve inceleme çalışmalarını başlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM