İlaç şirketi AstraZeneca koronavirüs aşılarını toplatma kararı aldı!
  • Haber Girişi: 8 Mayıs 2024 8:57 | Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024 8:57

İlaç şirketi AstraZeneca koronavirüs aşılarını toplatma kararı aldı!

İngiltere’de Yüksek Mahkeme’de görülen bir davada, 50’den fazla mağdur ve yakınının AstraZeneca’yı hedef alan dava süreci sonucunda şirketten dikkat çekici bir adım geldi. Mahkeme kayıtlarına göre, AstraZeneca, COVID-19 aşısının “nadir ancak ciddi yan etkilere” sahip olduğunu kabul etti ve bu doğrultuda dünya genelindeki aşılarını geri çekme kararı aldı. Bu karar, pandemi sürecinde yaşanan 6 milyonun üzerindeki kayıp ve mücadelenin devam ettiği bir dönemde geldi. Önemli bir aktör olarak kabul edilen AstraZeneca’nın bu hamlesi, COVID-19’a karşı mücadelede önemli bir dönemeç olarak görüldü.

Avrupa Birliği’nde kullanılamayacak

Koronavirüsle mücadele kapsamında Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı, AstraZeneca firmasının bugün itibariyle “pazarlama iznini” gönüllü olarak geri çekmesiyle Avrupa Birliği’nde artık kullanılamayacak. Benzer başvuruların, daha önce onay veren İngiltere gibi diğer ülkelerde de yapılması bekleniyor. Aşının geri çekilmesine ilişkin başvurunun 5 Mart’ta yapıldığı ve 7 Mayıs’ta yürürlüğe girdiği bildirildi. Avustralya Tedavi Ürünleri Otoritesi, Nisan 2023’te aşının kullanımını durdurma kararı almıştı. Bu gelişmeler, aşının güvenilirliği ve etkinliği konusunda artan endişeleri ve dikkatleri bir kez daha gündeme getirdi.

İngiltere’de 80’den fazla ölümle sonuçlandı

Şubat ayında şirketin yaptığı açıklamada, aşının nadir durumlarda Trombositopeni Sendromu ile Tromboz’a neden olabileceğini itiraf etmesinin ardından, bu sendromun İngiltere’de 80’den fazla ölümle ve yüzlerce ciddi yaralanma vakasıyla ilişkilendirildiği belirtildi.

Aşı mağdurları Yüksek Mahkeme’de hukuki mücadele veriyor

Mağduriyet iddiasında bulunan 50’den fazla kişi ve onların yakınları şu anda şirketle Yüksek Mahkeme’de hukuki mücadele veriyor. AstraZeneca ise aşının geri çekilme kararının bu dava ile ilgili olmadığını savunuyor ve aşının ticari nedenlerle piyasadan çekildiğini iddia ediyor. Şirket, mahkeme belgelerinde yer alan Vaxzevria adlı aşının artık üretilmediğini ve/veya tedarik edilmediğini, yerini daha yeni varyantlarla mücadele eden güncellenmiş aşıların aldığını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM