BAYKAR Akıncı denizinden hedeflere tam isabet
  • Haber Girişi: 8 Mayıs 2024 8:23 | Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024 8:23

BAYKAR Akıncı denizinden hedeflere tam isabet

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden kalkış yapan Bayraktar Akıncı, Mini Akıllı Mühimmatlar ve ASELFLIR-500 ile gerçekleştirdiği uçuşta iki aşamalı testte de başarı sağladı.

İlk aşamada, Bayraktar Akıncı 30 bin feet yükseklikten denizdeki sabit hedefe MAM-T mühimmatı ile tam isabet sağladı. İkinci aşamada ise milli TİHA, MAM-L mühimmatı ile denizde seyreden Albatros İDA’yı (İnsansız Deniz Aracı) yine 30 bin feet irtifadan başarıyla imha etti.Baykar’ın yerli ve milli olarak geliştirdiği Bayraktar Akıncı TİHA, 50 bin uçuş saatinin üzerine çıkarak Türk havacılık tarihinde önemli bir başarı elde etti.

Albatros İDA’yı başarıyla imha etmişti

Daha önce 22 Şubat’ta gerçekleştirilen bir testte, Bayraktar Akıncı, Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen dünyanın en iyi elektro-optik sistemi olan ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’ni kullanarak denizde seyreden Albatros İDA’yı başarıyla imha etmişti.

Azerbaycan olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin envanterine katılmaya başladı

24 Şubat’ta gerçekleştirilen test sırasında, Bayraktar Akıncı C bir saatten fazla havada kaldı. Bu süreçte, uçuş esnasında aerodinamik parametreler başarıyla test edildi.

Bayraktar Akıncı C, toplamda 1700 HP güce sahip olan 2 X 850 HP motor ile donatılmıştır, bu da onu sınıfının en etkili ve kabiliyetli muharip platformu haline getirir. İlk uçuşunu 6 Aralık 2019’da gerçekleştiren Bayraktar Akıncı TİHA, 29 Ağustos 2021’de envantere alındı. Son zamanlarda, 2X450 HP gücündeki Bayraktar Akıncı A ve 2X750 HP gücündeki Bayraktar Akıncı B de Türk güvenlik güçlerinin yanı sıra başta Azerbaycan olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin envanterine katılmaya başladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM