Kamuda TOGG dönemi!
  • Haber Girişi: 13 Mayıs 2024 10:50 | Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024 10:50

Kamuda TOGG dönemi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamu harcamalarında tasarruf sağlamak amacıyla açıkladığı tedbirler arasında dikkat çeken bir adım, kamuda yabancı araçların alımının yasaklanması oldu. Artık, savunma ve güvenlik alanları dışında, kamu personeli servisleri ve toplu taşıma seçenekleri olan bölgelerde yabancı marka araçların kullanımına son verilecek. Bu kararla birlikte yerli otomobil üreticisi TOGG’un üzerine daha fazla görev düşecek gibi görünüyor.

Kamuya yeni araç alımı ve kiralama işlemleri 3 yıl boyunca durdurulacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması için önemli adımlar attıklarını duyurdu. Buna göre, kamuya yeni araç alımı ve kiralama işlemleri 3 yıl boyunca durdurulacak. Yasal izinler dışında yabancı araçların kullanımı yasaklanırken, mevcut kiralık araç sözleşmelerinin yenilenmesi de izne tabi olacak. Ayrıca, ihtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar tasfiye edilecek. Ancak savunma ve güvenlik alanları hariç, kamuda personel servisi hizmeti toplu taşıma imkanı olan bölgelerde kaldırılacak. Bu adımlarla birlikte, kamunun araç sayısında azaltma ve yerli otomobil tercihine yönlendirme politikası güç kazanacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın makam aracı çok konuşuldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın makam aracını değiştirmesiyle ilgili tartışmalar gündemi sarsmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Başkanlığımız envanterine 2023’ten itibaren dahil edilen TOGG marka araç, makam hizmetlerinde kullanılmaktadır. Haberlere konu olan araç ise Başkanlığın yoğun şehir dışı programları nedeniyle ihtiyaç doğrultusunda kiralanmaktadır” ifadelerine yer verildi. Bu açıklamayla birlikte, kamu kaynaklarının etkin kullanımı ve tasarruf politikasının ne kadar hassas olduğu bir kez daha vurgulanmış oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM