Altın fiyatlarında düşüş!
  • Haber Girişi: 13 Mayıs 2024 11:00 | Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024 11:00

Altın fiyatlarında düşüş!

Cuma günü, altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak altının gram fiyatı yüzde 0,9 artarak günü 2 bin 455 liradan tamamladı. Ancak, yeni haftaya yüzde 0,9’luk bir düşüşle başlamasıyla saat 11.00 itibarıyla 2 bin 430 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4 bin 30 liradan, Cumhuriyet altını ise 16 bin 50 liradan satılıyor. Bu dalgalanmaların arkasında, altın piyasasında yaşanan ons fiyatındaki dalgalanmalar ve belirsizlikler yatıyor.

Çarşamba günü ABD enflasyonu açıklanacak

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek politikalarına dair belirsizlikler nedeniyle yatırımcılar tedbirli bir tavır sergilerken, çarşamba günü ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda dalgalanmaya yol açması bekleniyor. Cuma günü ABD’de açıklanan verilere göre, tüketici güveni, enflasyon beklentilerindeki keskin yükselişin etkisiyle son altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi de mayıs ayında piyasa beklentilerinin altında, 67,4 seviyesinde gerçekleşti. Kısa vadeli enflasyon beklentileri mayısta yüzde 3,2’den yüzde 3,5’e yükselirken, uzun vadeli enflasyon beklentisi de yüzde 3’ten yüzde 3,1’e çıktı. Bu veriler, piyasalarda oynaklığı artırmış durumda.

Faiz oranlarını düşürmek için henüz çok erken

Fed yetkililerinin açıklamaları da yakından izlenirken, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, para politikasının enflasyonu yüzde 2 hedefine çekecek kadar sıkı olup olmadığının belirsiz olduğunu ve fiyat baskılarının hala güçlü olduğunu belirtti. Logan, faiz oranlarını düşürmek için henüz erken olduğunu ifade etti. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman ise yılın ilk aylarındaki kalıcı enflasyona işaret ederek, Fed’in 2024’te faiz indirimi yapmasının uygun olmayacağını bildirdi. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise para politikasının “Nispeten kısıtlayıcı” olduğuna inandığını ve bu durumun borçlanma maliyetlerinin enflasyon üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturduğunu vurguladı. Bu açıklamalar, Fed’in politika yönünü belirlemede önemli ipuçları sağlıyor.

Enflasyon verisi piyasaların yönünü belirleyecek

Analistlere göre, söz konusu açıklamaların, bu yıl Fed’in faiz indirimine gitme olasılığıyla ilgili fiyatlamalarda sınırlı ancak belirgin bir zayıflamaya yol açtığı görülüyor. Bu hafta açıklanacak enflasyon verilerinin piyasaların yönünü belirlemede etkili olması bekleniyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre, bu yıl en az bir faiz indirimi olasılığının yüzde 88 olduğu tahmin ediliyor. Analistler, bu indirimin yüzde 63 olasılıkla eylül ayında gerçekleşmesini beklediklerini dile getiriyorlar. Cuma günkü fiyatlamalar, Fed’in eylülde yüzde 70 ihtimalle faiz indirimi yapacağına işaret ediyordu. Bugün Almanya’da açıklanacak ödemeler dengesi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 350 ve 2 bin 300 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 400 ve 2 bin 450 dolar seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığını ifade ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM