Emekliye Temmuz ayında yapılacak zam oranı belli oldu!
  • Haber Girişi: 9 Mayıs 2024 6:54 | Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024 6:54

Emekliye Temmuz ayında yapılacak zam oranı belli oldu!

Her gün giderek zorlaşan geçim mücadelesi, milyonlarca emeklinin gündemini işgal ediyor. Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte, maaş zamları konusu en önemli tartışma başlıklarından biri haline geldi. Yapılan hesaplamalar, son 6 aylık enflasyonun %25.4’e ulaşacağını gösteriyor. Bu da en düşük emekli aylığına Temmuz ayında en az %25 oranında bir zam yapılmasının beklendiği anlamına geliyor. Bu gelişme, emekliler arasında hem umut hem de sabırsızlık yarattı, çünkü birçoğu için maaş zammı, ay sonunu getirmek için yaptıkları mücadeleyi biraz olsun hafifletecek önemli bir adım olacak.

Memurlar ve emekliler, gerçekleşen enflasyonu göz önünde bulundurularak zam alacaklar

Merkez Bankası’nın yaptığı ankete göre, yılın ilk dört ayında %18.72 olan enflasyon, Mayıs ayında %3, Haziran ayında ise %2.54 daha artacak. Eğer enflasyon, tahmin edilen rakamlara yakınsa, Haziran sonunda tüketici enflasyonunun %25.4’e ulaşması bekleniyor. Bu durumda, Temmuz ayında memurlar ve emekliler, gerçekleşen enflasyonu göz önünde bulundurarak zam alacaklar. Bu, en azından kısmen enflasyon kaybını telafi etmelerini sağlayacak.

İşçi ve memur emeklileri arasında %5.3’lük bir fark ortaya çıkacak

Beklenen enflasyonun gerçekleşmesi durumunda, memur ve memur emeklilerine %9.17 enflasyon farkı ve %10 toplu sözleşme zammı olmak üzere toplamda %20.1 oranında bir zam yapılması öngörülüyor. Diğer yandan, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine yaklaşık %25.4 oranında zam yapılması bekleniyor, bu da 6 aylık enflasyonun gerçekleştiği oran kadar. Bu durumda, işçi ve memur emeklileri arasında %5.3’lük bir fark ortaya çıkacak. Ancak, 10 bin liralık en düşük emekli aylığına zam yapılmazsa, emeklilerin alım gücü Temmuz ayında 7 bin 975 liraya kadar düşebilir. Ayrıca, kök aylık hesabı nedeniyle birçok emekli sıfır zamla karşılaşabilir.

Asgari Ücret 21 bin lira olmalı

Enflasyon beklentilerine göre, 17 bin 2 lira olan asgari ücretin reel alım gücü Haziran sonunda 13 bin 558 liraya düşecek. İlk 6 aylık enflasyon kaybının telafi edilmesi için asgari ücretin 1 Temmuz’dan itibaren en az 21 bin 320 liraya yükseltilmesi gerekecek. Eğer bu artış gerçekleşmezse, asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş alanlarla birlikte en az 10 milyon çalışan, açlıkla karşı karşıya kalabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM