CHP lideri Özgür Özel’den akraba atamalarına müdahale!
  • Haber Girişi: 9 Mayıs 2024 6:42 | Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024 6:42

CHP lideri Özgür Özel’den akraba atamalarına müdahale!

CHP, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Türkiye’nin önde gelen partisi olarak zafer elde etmişti ve birçok kentte belediyeleri devralmıştı. Ancak Bursa, Balıkesir, Kırşehir ve Yüreğir’deki belediye başkanlarının akraba atamaları büyük tepki çekti. CHP lideri Özel, bu atamalara karşı harekete geçti ve geri çekilmesini sağladı. Özel, “Bu tür uygulamalar, CHP’ye duyulan güveni temelden sarsar. Esneklik yok, atamaları geri almayanın karşısında kararlı bir şekilde duracağız.” dedi.

Atamaları geri alın talimatı verildi

CHP lideri, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, ilgili belediye başkanlarının tek tek arandığını ve atadıkları kişilerin istifaya zorlandığını belirtti. Örneğin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in yeğeninin atamasının geri çekildiğini söyledi. Balıkesir’de CHP milletvekili Serkan Sarı’nın ağabeyi Gökhan Sarı’nın atamasının da iptal edildiğini aktardı. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun kayınbiraderi ve bacanağının, Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı’nın ise kız kardeşinin oğlunun başkan yardımcısı olarak atanmasının ardından, bu belediye başkanlarına “Atamaları geri alın” talimatı verildiğini ifade etti.

Benim tepkim son derece net

Özel, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Milletvekilleri ya da belediye başkanlarının yakınları ne kadar liyakatli olursa olsun, AK Parti’nin bu kadar kayırmacılık yaptığı bir ortamda bu tür atamaları savunamayız. Bu kadar işsizlik ve yoksullukla mücadele ettiğimiz bir dönemde, bu tür uygulamalar partimize olan güveni temelden sarsar. Bizim için taviz yok. Kesinlikle kabul edilemez. Benim tepkim son derece net. Bundan sonra böyle bir duruma asla izin vermeyeceğiz. Atamaların geri alınması gerekiyor. Aksi takdirde parti içinde gerekli adımları atacağız. Kişisel hataları affedebilirim ancak belediyelerde akraba, dost ve paralı pullu işlere bulaşanlara göz yumamayız.”

Bu tür atamaları takip ediyoruz, hatta ‘Alarm durumuna geçin’ dedim

Geçen hafta, kardeşi Barış Özel’in işsiz olduğunu vurgulayan Özel, şunları belirtti: “Kardeşim iyi bir bilgisayar mühendisi. Türkiye’nin en büyük bankasının IT departmanında önemli bir pozisyonda çalışıyordu. Ancak adalet yürüyüşüne izin verilmediği için işinden ayrıldı. Sonrasında birçok kişi, ‘Belediyede işe al, bir yere yerleştir’ gibi önerilerde bulundu. Bir keresinde bankadaki amiri, ‘Veri korumanın başına geçer misin?’ diye teklif etmiş. Ancak müşterinin İBB olduğunu öğrenince teklifi reddetti. Kayınbiraderim ise Bursa’da ilaç deposunda paketleme departmanında çalışıyor. Bunu biliyorum ama onu belediyede işe almak gibi bir düşüncem yok. Geçmişte yapmadım, bugün de yapmam. Bursa’da üç belediyemiz var, yine de böyle bir şey yapmayacağım. Bu tür atamaları takip ediyoruz, hatta ‘Alarm durumuna geçin’ dedim. Belediye başkanlarına ait WhatsApp grupları var. Oraya yazarak, ‘Genel başkanımız bizzat takip ediyor, böyle bir şeye teşebbüs etmeyin’ diye uyarılarda bulundum.”

Programda bana en zor soruları sordu ve en ağır eleştirileri yaptı

Özel’in, kamuoyunda trol olarak bilinen Taha Hüseyin Karagöz’ü makamında ağırlaması büyük bir tartışma başlatmış ve birçok eleştiri almıştı. Özel, bu konuda şunları söyledi: “Yıllar önce programa çağırdı, katıldım. Programda en sert sorularına net cevaplar verdim ve karşı mahalleye iyi ulaştığımızı düşündük. Arada bayramda seyranda arar. Bir keresinde Meclis’teydim, kuliste karşılaştık ve selamlaştık. Son zamanlarda aradı. ‘Özgür Bey, seni ziyaret etmek istiyorum, işim var ama beş dakikanı alabilir miyim?’ dedi. Salı günü gruplar arası ziyaretler yaparken bana da uğradı. ‘Evleniyorum’ dedi ve davetiye verdi. Oturduk, beş dakika sohbet ettik, ayrıldı. Bu son derece insani bir şeydir. O kişi bizim mahallede çok sevilen bir gazeteci değil. Görüşlerimiz birbirinden oldukça farklı. Programda bana en zor soruları sordu ve en ağır eleştirileri yaptı. Ama düğün davetiyesi getiren kişiyi kapıdan çevirmek olmaz. ‘Seninle görüşmem’ diyemezsiniz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM