Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde kabine bugün toplanıyor!
  • Haber Girişi: 6 Mayıs 2024 6:40 | Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024 6:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde kabine bugün toplanıyor!

Bugün saat 15.00’te gerçekleşmesi beklenen Kabine toplantısı, terörle mücadeleden ekonomiye kadar bir dizi önemli konuyu ele alacak. Toplantının odak noktası ise Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in vurguladığı gibi öğretmen atamaları olacak. Bakan Tekin, atanacak öğretmen sayısının ve branş dağılımının Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade etti. Son olarak, 16 Nisan’da gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından 2 haftalık bir aradan sonra, bugün bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak.

Türkiye’nin 11 yıl sonra gelen ilk not artışı

Kabine üyeleri, ekonomiye ilişkin bir diğer önemli başlık üzerinde de görüş alışverişinde bulunacak. Nisan ayında yıllık enflasyonun yüzde 69,80 olduğu ancak düşüşün yılın ikinci yarısında gerçekleşmesinin beklendiği belirtiliyor. Güncel verilere dayanarak, ekonomideki gelecek adımlar masaya yatırılacak. Orta vadeli program kapsamında reform adımları da ele alınacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti ve notun görünümünü “pozitif” olarak korudu. Bu, Türkiye’nin 11 yıl sonra gelen ilk not artışı olarak kaydedildi. Beklentiler, not artışının devam edeceği yönünde. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu beklentilere ilişkin Kabine üyelerine bilgi verecek.

İsrail ile olan ticaret ele alınacak

Ankara, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması için diplomatik girişimlerini sürdürürken, aynı zamanda Tel Aviv yönetimine karşı yaptırımları da artırıyor. Daha önce 54 ürün grubuna getirilen ihracat yasağına ek olarak, İsrail’le tüm ticaret işlemleri durduruldu. Bu kararın ekonomik etkileri ve gelecekte atılabilecek adımlar da ele alınıyor.Gazze’deki saldırıların sona erdirilmesi, ateşkesin sağlanması ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için atılacak adımlar da masada.

Öğretmen atamaları masaya yatırılıcak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile gerçekleştirdiği görüşmede öğretmen atamaları, belediyelerin borçları ve yargı kararlarının ele alındığı belirtiliyor. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine üyeleriyle istişarede bulunması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM