ABD müze müdürüne İstanbul’da operasyon!
  • Haber Girişi: 13 Mayıs 2024 11:19 | Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024 11:19

ABD müze müdürüne İstanbul’da operasyon!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’de bulunan endemik ve zehirli hayvanların DNA bilgilerinin kopyalanması ve zehirlerinin sağılarak ilaç yapımında kullanılmasına yönelik bir şebekeyi çökertti. Bu şebekenin yurt dışına kaçırılmaya çalışılan hayvanları tespit eden ekipler, İstanbul Havalimanı’nda operasyon düzenledi.

Dünyaca ünlü Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Lorenzo P., İstanbul’da kaçakçılık suçlamasıyla gözaltına alındı. Şüphelinin valizinden bin 500 adet zehirli hayvan çıktı. Ayrıca, akrep zehirlerinden elde edilen bir litrelik ilacın piyasa değerinin 10 milyon dolar olduğu belirlendi.

Valizinden 1500 zehirli endemik tür ele geçirildi

ABD’ye kaçmaya çalışırken yakalanan Amerikan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nin New York’taki müdürü Lorenzo P. gözaltına alındı. P., “5607 Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla karşı karşıya.

Zanlının valizi incelendiğinde 88 plastik tüp şişe ve 58 klipsli poşet içinde yaklaşık bin 500 akrep, tarantula ve örümcek gibi Türkiye’ye ait endemik türde hayvan bulundu. Müze müdürünün emniyetteki işlemleri devam ediyor.

1 litre ilacın piyasa değeri ise 10 milyon dolar

Türkiye’de bulunan endemik ve zehirli hayvan türlerinin DNA bilgileri kopyalanıyor ve zehirleri sağılarak ilaç üretiminde kullanılıyor. Bu ilaçların son derece değerli olduğu ve bu nedenle bu hayvan türlerinin yasa dışı şekilde yurtdışına çıkarılmasının yasak olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar, akrep zehirlerinden elde edilen 1 litrelik ilacın piyasa değerinin tam 10 milyon dolar olduğunu gösteriyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM