Yunanistan Başbakanı Türkiye’de!
  • Haber Girişi: 13 Mayıs 2024 13:28 | Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024 13:28

Yunanistan Başbakanı Türkiye’de!

Ankara’ya adım atan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelmek üzere saat 15.45’te görüşmeye başladı. İki lider, son bir yıl içinde dördüncü kez buluşuyorlar. Görüşmede, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin çeşitli yönleri incelenecek ve işbirliğinin nasıl geliştirilebileceği üzerine adımlar tartışılacak.

Hakan Fidan’ı görünce mutlu oldu

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ankara’ya iniş yaptığında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet tarafından karşılandı. Yağmur altındaki bu karşılamada, Miçotakis’in uçağı terk ederken Bakan Fidan’ı fark edince yüzünde büyük bir memnuniyet belirtisi görüldü.

Masada ikili ekonomik ve ticari ilişkiler yer alacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis arasındaki görüşmede, ekonomik ve ticari ilişkilere de odaklanılacak. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Geçen yıl Türkiye, Yunanistan’a 2 milyar 610 milyon dolarlık ihracat yaptı, Yunanistan’dan ise 1 milyar 495 milyon dolarlık ürün satın aldı. Yunanistan’a en fazla demir çelik ürünleri satılırken, en çok mineral yakıt ve mineral yağ alındı. Geçen yılın dış ticaret hacmi 4,1 milyar doları aştı ve bu rakamın 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Ayrıca, ekonomik açıdan her iki ülkeden önde gelen iş insanlarının, yeni oluşturulacak Ortak İş Konseyi çatısı altında bir araya gelmesi planlanıyor.

Kapıda vize uygulaması olarak bilinen sürecin devam ettirilmesi konusu ele alınacak

Görüşmenin önemli gündem maddelerinden biri, Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart’tan itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü olacak. Kapıda vize uygulaması olarak bilinen sürecin devam ettirilmesi konusu ele alınacak. Miçotakis’in ziyareti sırasında Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türklerin konuları da gündeme getirilecek. Ayrıca, sağlık ve tıp bilimleri ile afet ve acil durum yönetimi konularında anlaşmalar imzalanması masaya yatırılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM