TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu
  • Haber Girişi: 3 Mayıs 2024 13:47 | Son Güncelleme: 3 Mayıs 2024 13:47

TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasıyla memur ve emeklilerin zam oranı belli oldu

TÜİK, nisan ayı enflasyon rakamlarını duyurdu ve bu, emekliler ile memurları yakından ilgilendiren 4 aylık enflasyon farkını da netleştirdi. SGK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon farkı yüzde 18,72 olarak belirlendi. Diğer yandan, memur ve memur emeklileri için ise yüzde 13,56’lık bir zam hakkı ortaya çıktı.

Nisan ayı itibarıyla emeklilerin alacağı zam yüzde 18,72 olarak belirlendi

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayında enflasyonun aylık yüzde 3,18 arttığını açıkladı. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4.53, mart ayı için yüzde 3.16 ve nisan ayı için yüzde 3,18’lik enflasyon farkını alacaklar. Bu hesaplamalarla birlikte nisan ayı itibarıyla emeklilerin alacağı zam yüzde 18,72 olarak belirlendi.

Memur ve memur emeklileri için toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam hakkı da bulunuyor

Nisan ayı itibarıyla memur ve memur emeklileri, yüzde 13,56 zam hakkı kazandılar. Hatırlanacağı üzere, yılın ilk 6 ayında toplu sözleşme gereği yüzde 15 zam almışlardı. Ancak, 6 aylık enflasyon bu oranı aştığı için, bu fazla enflasyon da maaşlara yansıyacak. Bunun yanı sıra, memur ve memur emeklileri için toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam hakkı da bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM