TSK ‘dan teröre geçit yok!
  • Haber Girişi: 16 Mayıs 2024 11:39 | Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024 11:39

TSK ‘dan teröre geçit yok!

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, son haftadaki faaliyetlere dair bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Aktürk, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Deniz Kuvvetleri’ne ait 43 geminin 27 limana ziyaret düzenleyeceğini ve halkın bu gemilere ziyarette bulunabileceğini duyurdu. Ayrıca, 17 Mayıs’ta Kahramanmaraş’ta 4 F-16 uçağının muharip uçak geçişi yapacağını ve 19 Mayıs’ta Samsun’da Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK tarafından gösteri uçuşu gerçekleştirileceğini ve Mehteran Birlik Komutanlığı’nın konser vereceğini ifade etti.

1 Ocak’tan bugüne kadar 1000 terörist etkisiz hale getirildi

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, “Bu süre zarfında 47’si son bir haftada olmak üzere, 1 Ocak’tan itibaren toplamda 1000 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzeyinden kaçan 2 PKK’lı terörist, Hudut Karakolumuza teslim oldu” dedi. Pençe-Kilit operasyon bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri sırasında 4 odalı bir mağara tespit edildiğini ve burada çeşitli silahlar ile mühimmat ele geçirildiğini aktardı. Pençe-Kilit harekatında şimdiye kadar 931 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda silah ile mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.

Aktürk, hudutlarda ise 493’ü son bir haftada olmak üzere, 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 bin 981 kişinin yakalandığını ve son bir haftada engellenen 1675 kişiyle birlikte bu yıl içinde toplamda 54 bin 117 kişinin engellendiğini söyledi.

MSB ‘ye ödül

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sayısı ve kapsamı her geçen yıl artan tatbikatlarla karada, denizde ve havadaki etkinlik ve caydırıcılığını daha da güçlendirdiğini ifade etti. Aktürk, Almanya Deniz Kuvvetleri’ne ait GROMITZ gemisi tarafından yarın, Arnavutluk Deniz Kuvvetleri’ne ait LISSUS gemisi tarafından ise 18-20 Mayıs tarihleri arasında İzmir’e liman ziyaretleri yapılması planlandığını belirtti. Aktürk, 7-9 Mayıs tarihleri arasında Bangladeş’e liman ziyaretinde bulunan TCG Kınalıada korvetinin Japonya’ya seyrine devam ettiğini ifade ederek, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği tavsiye kararlarına duyarlılık gösteren, bilgi ve belge taleplerine olumlu yaklaşan kurumların başında yer alan Milli Savunma Bakanlığı’na, 2023 yılı tavsiye kararlarına yüzde 99,68 ile en yüksek oranda uyum sağlaması nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Alt Komisyonu tarafından plaketle ödüllendirildiğini belirtti.

Aktürk, yerli, milli ve savunma sanayi ürünleriyle etkinlik ve caydırıcılığının artırılması faaliyetlerine de devam edildiğini belirterek, “ROKETSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve seri üretime geçilen ‘AKYA Ağır Sınıf Harp Torpidosu’nun denizaltılarımıza teslimatına 7 Mayıs’ta başlanmıştır. Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, muhtelif miktarda temel eğitim helikopterinin ve modernize edilen M60 T tankının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır. Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla üstlenmiş olduğu tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye, başta yakın coğrafyamız olmak üzere küresel güvenlik, barış ve istikrarın tesisine yönelik faaliyetlerine artan bir gayretle devam edecektir” diye konuştu.

Yeni tedbirler alınacak

Bakanlık kaynakları, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov’un Ankara’da gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin, “Ukrayna Savunma Bakanı Sayın Rüstem Umerov’u ülkemizde ağırlamış olmaktan memnuniyet duyduk. Oldukça samimi, yapıcı bir ortamda gerçekleşen ve ilişkilerimizi daha da güçlendiren görüşmede; Ukrayna’nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne olan desteğimiz, Karadeniz’de gerilimin önlenmesi gerektiğine olan inancımız ve Montrö Sözleşmesi’ni tavizsiz bir şekilde uygulamaya devam edeceğimiz, Karadeniz tahıl girişiminin yenilenmesi için gayretlerimiz dile getirilmiştir” dedi.

Bakanlık kaynakları, tasarruf tedbirlerine ilişkin soru üzerine de “Halihazırda yürürlükte bulunan idari hususlardaki tasarruf tedbirlerine en fazla uyan bakanlıklardan biriyiz. Söz konusu yeni tedbirler kapsamında; Bakanlığımızın savunma ve güvenlik alanındaki görev ve sorumluluklarını etkileyecek bir husus bulunmamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın alınacak tasarruf tedbirleri hakkında yapmış olduğu açıklamada da görüleceği üzere savunma ve güvenlik alanları hariç tutularak gerekli hassasiyet gösterilmiştir. Bakanlığımız da önümüzdeki dönemde, açıklanan tasarruf tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam edecektir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM