Özgür Özel’den Taksim olayına ilişkin açıklama!
  • Haber Girişi: 2 Mayıs 2024 8:44 | Son Güncelleme: 2 Mayıs 2024 8:44

Özgür Özel’den Taksim olayına ilişkin açıklama!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 1 Mayıs için Taksim’e yürüme çağrısı yapsa da sonrasında bu kararından vazgeçtiğini açıkladı. Özel, “31 Mart seçimlerinde zafer kazanan bir parti olarak, polisin hukuka aykırı emirlerine rağmen çatışmaya girmenin ne bana ne de partime yakışacağını düşündüm” dedi. Ayrıca, “Bazıları Taksim’i kendi egemenlik alanları gibi görmekte. Ancak ben, bu engeli aşarak önümüzdeki ilk seçimde kaldıracağım” şeklinde konuştu. İstanbul’da 1 Mayıs İşçi Bayramı için Taksim’de kutlama yapılması istenmiş, ancak Saraçhane’deki toplanma noktasında polis müdahalesiyle karşılaşılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Taksim’e yürümesi beklenen Özel, yaklaşık bir saat boyunca Saraçhane’de bulunmasının ardından alandan ayrıldı. Özel, katıldığı bir televizyon programında “Neden Taksim’e yürümediniz?” sorusuna yanıt verdi.

Polis de bir emekçi ve emekçiye karşı sert davranmaması gerektiğini her zaman dile getirdim

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Türkiye’nin en büyük partisi olduğunu ve bu durumun beraberinde sorumluluklar getirdiğini belirtti. “31 Mart seçimlerinin galibi olarak, polisin hukuka aykırı emirlerine rağmen çatışmaya girmenin ne bana ne de partime uygun olacağını düşündüm” dedi. Özel, Saraçhane’ye gittiklerini ve orada sendikaların, organizasyon komitelerinin aldığı kararlara uyacaklarını belirtti. Sendikaların bariyer önünde polisle müzakere ettiğini ancak polisin izin vermemesi üzerine geri döndüklerini ve kutlama kararını Saraçhane’de aldıklarını aktardı. Özel, açıklamalarında polisin de bir baba, bir eş, bir evlat olduğunu ve polisle çatışmanın yanlış olduğunu vurguladığını söyledi. “Polis de bir emekçi ve emekçiye karşı sert davranmaması gerektiğini her zaman dile getirdim” diye ekledi.

Kavga ederek, iterek, çatışarak değil, seçimle yapacağım bunu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Unkapanı’ndaki tarihi Bozdoğan Kemeri’nin önündeki barikata da tepki gösterdi ve bu olayın hafızalara kazındığını belirtti. Özel, “Ben o barikatı kaldıracağım. Devletin polisini oradan çekeceğim, ancak bunu halkın çocuğu olan polisle çatışarak değil, seçimle yapacağım” dedi. “Kavga ederek, iterek, çatışarak değil, seçimle yapacağım bunu” şeklinde konuştu. Özgür Özel, Saraçhane’den ayrılmasına ilişkin sorulan bir soruya ise, “Bir takım provokasyonların olabileceği ve oradaki kitleyi provoke etmeye çalışacak bir çatışma ortamının oluşturulduğu açıktı” şeklinde yanıtladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM