BTSO Başkanı İbrahim Burkay JunioShow lansmanında konuştu
  • Haber Girişi: 20 Aralık 2022 8:00 | Son Güncelleme: 20 Aralık 2022 8:00

BTSO Başkanı İbrahim Burkay JunioShow lansmanında konuştu

Fuarın Hilton Otel’de gerçekleşen lansman toplantısında konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, “Bebe çocuk konfeksiyon sektöründe Bursamızın gücünü dünya vitrinine taşıyan en önemli etkinliklerimizden biri olan Junior Show Fuarımızın lansmanına hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diyerek başladığı konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

BTSO Başkanı İbrahim Burkay JunioShow lansmanında konuştu 

“Dünyada özellikle fuarcılık ve kongre turizmine baktığımızda bunlar sanayi devrimiyle birlikte Avrupa’nın merkezinde olduğu coğrafyada. üç dört tane önemli ülkede bütün büyük fuar organizasyonları dünyada bu ülkelerde gerçekleştirilir. Son yirmi yılda üretimin ve sanayinin Asya Pasifik’e kaymasıyla özellikle dünyadaki sektörel alanda büyük fuarlar Asya Pasifik bölgesinde ve yine bu coğrafyanın en önemli üretim merkezi olan Türkiye’mizde gerçekleşmekte. 

“BURSA, EN İYİ ORGANİZASYONLARI GERÇEKLEŞTİRECEK GÜCE SAHİP”

Bizlerin iddiası şu Bursa üreten bir kent. Dünyaya en iyi şekilde sunacak organizasyonları gerçekleştirebilecek güce sahip olan bir kent. O anlamda iki bin on üç yılında göreve geldiğimiz günden bugüne Bursa’da sadece iki fuar. Bir tanesi kitap fuarı. Bir diğeri tarım fuarı. Bugün yirmiye yakın uluslararası hüviyete fuar organizasyonu gerçekleştiriyoruz Bursa’mızda. Bunun en büyük avantajı dünyadaki alıcıların bu platformda Bursa’mıza gelerek aynı zamanda sadece fuar alanında değil, şirketlerimizde, üretim alanlarımızda da onları misafir edip ağırlayarak şirketlerimizin potansiyelini ve gücünü onlara birebir tanıtabilme imkanı sunuyor bize. O yüzden bu çok kıymetli.”
Bugün geldiğimiz noktada şu an kendi alanında en önemli fuarlardan biri noktasına geldi. Pandeminin etkisiyle biraz kan kaybettik. Bu fuarı tekrar eski kimliğine, eski enerjisine kavuşması için bir desteğe ihtiyacı vardı. Biz de bu desteği Bursa Ticaret Sanayi Odası olarak fazlasıyla özellikle ocak ayındaki bu fuarda ortaya koyarak yine Junior Show fuarına kendi alanında dünyanın en önemli buluşması noktasına getireceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız. Ben tabii özellikle sektörümüzün bu konuda hem. Derneğimize hem Bursa Ticaret Sanayi Odası’na ve fuarımıza vermiş olduğu desteği çok önemsiyorum. Çünkü bunu ancak sektörümüzle yapabiliriz. Bakın bizim özellikle URGE proje. yer alan firmalarımızın özellikle kendi alanında, kendi sektörlerinde ve ürün gruplarında total sektör ihracatının çok daha üzerinde ihracat gerçekleştiriyor. URGE firmalarımız. O açıdan Urgen çalışmalarımızda sektörün katılımı bizi ciddi anlamda heyecanlandırmakta. Bugün Bursa Ticaret Sanayi Odası olarak otuz iki URGE ve Hisar Projesi yürü. Ve bu projelerde binin üzerinde şirket üyemiz faal bir şekilde yer almakta. Değerli dostlar, bizim özellikle bu fuarda Pınar Başkanım çok. ifade etsin. Sektörün trendlerinin belirlendiği bir platform oluşturmak en önemli hedeflerimizden biri. Çünkü özellikle orta üst segmente ürün satabilme. Için sizin bulunmuş olduğunuz sektörde ve ürün grubunda mutlaka dünyada trendlerin belirlendiği bir merkez konumuna kavuşmanız gerekiyor. Bugün şükürler olsun ihracat gerçekleştirdiğimiz tüm coğrafyalar. ihracatçı şirketlerimiz bebe çocuk sektöründeki şirketlerimiz tamamen kendi tasarımlarından oluşan koleksiyonlarıyla dünyadaki alıcılara ürünlerini sunmakta. Bu da fiyat rekabetinden. Şirketlerimizi bir nebze de olsun korumakta. Bunu çok kıymetli buluyoruz. Yine burada tabii özellikle fuarımızla birlikte iki bin yirmi üç, iki bin yirmi dört trendlerimizi bitiren tren kitabımızı çıkartır. bu trendleri de sektörle ve piyasalarda paylaşmış olacağız. Küresel fuar acentesi şirketi hepinizin bildiği gibi bizim Bursa Ticaret Sanayi Odası olarak bir iştirakimiz. ve bu iştirakimizin düzenlediği bir fuar. Ilk defa bu sene KFA aracılığıyla düzenliyoruz. Fuarı. Otuz bin metrekare alanda dört salonda inşallah bin üzerinde yabancı alıcı. getireceğimiz ki bu alım heyetlerini çok önemsiyorum. Büyük bir buluşma olacak.

“FUARIN RUHUNU DEĞİŞTİRİYORUZ”

Özellikle son dönemde bütün dünyada dikkatle takip edilen trendler yine bebe çocuk sektöründe de tasarımcılarımız tarafından dizayn edilen bu fuarımızla birlikte. Seminerlerimiz olacak. Trend alanlarıyla birlikte defilelerimiz olacak. Bu çok önemli. Yani burada özellikle fuar katılımcısı şirketlerimiz bu defilelerde üretmiş oldukları ürünleri alıcılarla buluşturacak. Biraz fuarın ruhunu değiştiriyoruz ocak ayıyla birlikte. Yurt dışından alım heyeti yaptığımız gibi yurt içinden de özellikle sektörün ciddi bir anlamda satış gerçekleştirdiği şehirlerden yurt içi alım heyetleri de düzenleyeceğiz. Büyük toptancıları buraya getireceğiz. Bunlarla hem şirketlerimizde hem fuarda bir görüşmeleri olacak. Ve bu alanlar öyle tahmin ediyorum ki sektör olarak da belki sizlerin ilk bu fuarda deneyimleyeceği birçok etkinlik hayata geçecek. Ocak ayında hep beraber hem sektörümüz için hem kentimiz için hem de ülkemiz için. ihracatına ve sanayisine ciddi katkılar sunacak fuarımızın tekrar hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”GazeteAbc/ Özgür Can

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM