Akaryakıtta tek fiyat uygulaması başlıyor!
  • Haber Girişi: 14 Mayıs 2024 13:37 | Son Güncelleme: 14 Mayıs 2024 13:37

Akaryakıtta tek fiyat uygulaması başlıyor!

Yarın itibarıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) aldığı karar gereği, istasyonlarda farklı fiyatlarla satılan akaryakıt ürünleri artık aynı fiyata satılacak. Bu karar, 13 bin bayide fiyat güncellemelerini de beraberinde getirecek.

Aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak

Yarından itibaren, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun aldığı kararla, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış fiyat uygulamaları sona eriyor. Artık, aynı tür akaryakıt için istasyonlar arasında fiyat farkı olmayacak. Örneğin, “95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro” gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

Türkiye’de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılanmaktadır

EPDK’nin açıklamasına göre, dağıtıcı lisansı sahipleri farklılaştırılmış akaryakıt satışına devam edebilecek, ancak bu özellikler fiyatları etkilemeyecek. Amaç, tüketici ve işletmelerdeki belirsizlikleri azaltmak ve operasyonlarda kolaylık sağlamak. Ayrıca, Türkiye’deki 13 bin bayi, tüketicilere en yüksek hizmet ve kalite standartlarını sunuyor. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile bayilerde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile dolum terminallerinde kalite izlemesi sürekli olarak yapılıyor.

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin, akaryakıtların özelliklerini iyileştirmek için belirli katkı maddelerini ürüne ekleyebileceğini belirtti. Ancak, bu işlem için gerekli bilgilendirme ve izin alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bayiler, katkılı ya da katkısız sattığı her litre akaryakıttan zarar ediyor

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, EPDK’nin aldığı karar hakkında değerlendirme yaparak, “Bu karar, finansman maliyetlerinin yüksek olduğu bir dönemde akaryakıt istasyonlarının finansman maliyetlerini bir miktar düşürecektir” dedi. Okumuş, akaryakıt bayilerinin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini vurgulayarak, “Bayiler, her litre akaryakıtı katkılı ya da katkısız satsalar bile zarar ediyorlar. Bayilerin kar paylarının artırılmasına yönelik talebimizi devlete ilettik ve süreci yakından takip ediyoruz. Kuruşla çalışan ancak maliyetler yüzde olarak artan bayilerin kar paylarının da yüzde olarak artması talebimizin arkasındayız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM