Yargıtay’ın yeni başkanı belli oldu!
  • Haber Girişi: 14 Mayıs 2024 10:49 | Son Güncelleme: 14 Mayıs 2024 10:49

Yargıtay’ın yeni başkanı belli oldu!

Türkiye’nin en üst düzey yargı organı olan Yargıtay, yeni bir başkan belirlemek üzere 25 Mart’ta sandık başına gitti. 24 Mart 2020’de göreve başlayan Mehmet Akarca’nın 4 yıllık süresi dolunca, yeni bir liderin seçilmesi gerekiyordu. Ancak adaylar arasında 36 tur boyunca hiç kimse, gerekli olan 175 oy barajını aşamayınca işler karıştı. Heyecan dolu bu süreç, Türk yargı sisteminin geleceği açısından büyük önem taşıyordu. Sonunda, Ömer Kerkez’in seçilmesiyle birlikte bu uzun ve zorlu süreç sona erdi, Yargıtay için yeni bir dönem başladı.

Muhsin Şentürk, birinci başkanlık adaylığından çekildiğini duyurdu

Yargıtay Başkanlığı için adaylardan Muhsin Şentürk, birinci başkanlık adaylığından çekildiğini duyurdu. Üyelere gönderdiği mesajda, “Süreçte yaşanan tıkanıklığın giderilmesi ve Yargıtay’ın kurumsal itibarının korunması için birinci başkanlık adaylığından çekiliyorum” ifadesini kullandı. Daha sonra ise Şentürk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına aday olduğunu açıkladı.

193 oy aldı

Yargıtay Genel Kurulu, Yargıtay Birinci Başkanını belirlemek için gerçekleştirilen 37. tur oylamada sonuca vardı. 348 üyenin katıldığı oylamada, 193 oy alarak zafer kazanan isim Ömer Kerkez oldu. Rakibi Mehmet Akarca ise 103 oyda kaldı. Bu sonuçla birlikte Kerkez, Yargıtay Birinci Başkanlığı görevine seçilen isim oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM