VETERİNER HEKİMLER DEPREM BÖLGESİNİ YALNIZ BIRAKMADI
  • Haber Girişi: 15 Şubat 2023 12:15 | Son Güncelleme: 15 Şubat 2023 12:15

VETERİNER HEKİMLER DEPREM BÖLGESİNİ YALNIZ BIRAKMADI

İlk günden beri depremin etkilediği illerde örgütlenen Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve 56 Veteriner Hekim Odası’na üye veteriner hekimler Adana, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Osmaniye, Adana, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Osmaniye gibi illerin yanı sıra Toprakkale, Dörtyol, Samandağ, Elbistan ve Doğanşehir gibi ilçelerde de organize oldu ve tedavi merkezleri kurdu.VETERİNER HEKİMLER DEPREM BÖLGESİNİ YALNIZ BIRAKMADIGelen bütün ihbarlar en hızlı şekilde Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen ve afet bölgesinde çalışan gönüllü veteriner hekimlere ulaştırıldı. Yaralı hayvanlar için çalışmalar olağanüstü şartlarda devam ediyor. Sahra çadırlarında tedavi edilen hayvanlara acil müdahaleleri yapıldı ve tedavileri için çalışmalar olağanüstü şartlarda devam ediyor. 
Gönüllü veteriner hekimler, kurulan whatsapp gruplarına gelen tüm ihbarları değerlendirerek, bulundukları illerdeki Kızılay, AFAD, AKUT ve bir çok sivil toplum örgütü ile organize olarak, sağlık hizmeti verirken aynı zamanda arama kurtarma çalışmalarına da destek verdi.
Veteriner hekimlerin deprem bölgesinde tedavi ettiği ve bakım çalışmalarını desteklediği hayvanlar arasında hem sahipli hem sahipsiz hayvanlar hem de büyükbaş ve küçükbaş çiftlik hayvanları yer alıyor. Çalışmalar sırasında yaralanan arama kurtarma köpekleri için de, whatsapp ihbar hattı ilk günden devreye alındı.    Türk Veteriner Hekimleri Birliği  0539/654 64 80 nolu telefonu, depremin gerçekleştiği ilk gün Acil Yardım Hattı olarak duyurdu. Ayrıca [email protected] adresi depremzede canlılara yardım ve gönüllü veteriner hekimlik için mail adresi olarak belirlendi. TVHB whatsapp kriz masası grubu oluşturuldu. 
Afet.Vet  adında bir uygulama ile de TVHB’ye bağlı veteriner hekimlerin, tüm afetlerde kullanabileceği bir haberleşme vev dayanışma platformu oluşturdu.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr Murat Arslan ve TVHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Fındık deprem bölgesine giderek, meslek odalarını ve yönetimlerini, bölgeye diğer illerden giden gönüllü veteriner hekimleri  ve depremde zarar gören veteriner hekimleri ziyaret etti.  
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, depremde çok sayıda meslektaşlarını ve onların ailelerini kaybetmekten dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek “Depremde kaybettiğimiz meslektaşlarımıza ve ailelerine Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz” mesajını yayınladı. Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nden yapılan açıklamada bölgede faaliyet gösteren veteriner hekim kliniklerinin büyük hasar gördüğü ve resmi olmayan rakamlara göre yüzde 90’ının çalışamaz halde olduğu ifade edildi. Gerçek sayılara ulaşabilmek için çalışmaların yapıldığını kaydeden TVHB Merkez Konseyi, meslektaşları için de bir yardım fonu oluşturdu.
Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Avrupa Veteriner Hekimler Federasyonu başta olmak üzere, yurdışından çok sayıda mesleki organizasyondan dayanışma mesajları geldiği de ifade edildi.Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM