Seçim yasakları yarın başlıyor…
  • Haber Girişi: 20 Mart 2024 12:11 | Son Güncelleme: 20 Mart 2024 12:11

Seçim yasakları yarın başlıyor…

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği takvime göre, propaganda serbestliği ile bazı seçim yasakları yarın başlıyor. Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecekken, seçim yasakları 31 Mart’ta saat 23.59’da tamamlanacak. Açık alanlarda, güneş batışından sonra ikinci saat sonuna kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılmayacak. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar adına kapalı alanlarda toplantılar düzenlenebilecek. Ancak mabetler, okullar, askeri binalar ve kamu hizmeti gören yerlerde toplantılar yapılamayacak.

Mesaj sistemleri yasak

30 Mart 2024’e kadar, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yazılı basında ilan ve reklam vererek, internet siteleri açarak, sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecekler. Ancak vatandaşların elektronik posta adreslerine, cep telefonlarına veya sabit hatlarına görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapmak yasak olacak. Ancak siyasi partiler, üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecekler.Oy verme gününden önceki 10 gün içinde, yazılı, sözlü ve görsel basın aracılığıyla, kamuoyu araştırmaları ile ilgili yayınlar yapmak, yurttaşların oylarını etkileyebilecek şekilde mini referandumlar gibi yayın yapmak yasak olacak. Bu süre dışında yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın kim tarafından yapıldığının, denek sayısının ve finansmanının kim tarafından sağlandığının açıklanması zorunlu olacak.

Propaganda yapmak yasak

Halkın huzurunu bozmadan, açık alanlarda güneşin batışından sonra ikinci saat sonuna kadar hoparlörlerle propaganda yapmak mümkün olacak. Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar, kendilerini tanıtmak için broşürler, el ilanları, parti bayrakları, posterler, afişler ve ses-görüntü içeren CD’ler gibi her türlü materyali dağıtabilecekler. Ancak dağıtımı yapacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekecek. Partiler ve adaylar, belirtilen materyallerin dışında herhangi bir hediye veya promosyon dağıtamayacak, bunları üçüncü şahıslar aracılığıyla dağıtamayacaklar. Stant açma konusunda önceden izin almadan, yaya ve araç trafiğini engellemeden halkın huzurunu bozmayacakları koşuluyla serbest olacaklar. Oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümü için ilçe seçim kurulları yetkili olacak. Propaganda, Türkçenin yanı sıra farklı dillerde de yapılabilir. Ancak toplu taşıma araçlarında ve reklam yerlerinde propaganda yapmak yasak olacak.

32 ilde oy verme saati erken saatlerde olacak

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı 24 Mart Pazar günü tamamlanacak ve halk 31 Mart’ta sandık başına gidecek. Seçmenler, bilgi kağıtlarını yanlarında getirmek zorunda olmayacaklar. 28 Mart’ta tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin listeler kesinleşecek. Ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mart ayındaki seçim nedeniyle güneşin batışını göz önünde bulundurarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini öne çekmişti. Bu çerçevede, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te, aynı zamanda bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Diğer illerde ise oy kullanma saatleri 08.00-17.00 arasında olacak.

İstanbul’da 49 aday yarışacak

Seçime toplamda 34 siyasi parti katılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 49 aday yarışacak; bunlardan 22’si siyasi parti adayı, 27’si ise bağımsız olarak seçime girecek. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 29, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 28, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 27, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de 24 aday yarışacak.

Seçim günü yasakları

Oy verme gününde, her türlü içki satışı ve tüketimi yasak olacak. Aynı zamanda oy verme süresince tüm eğlence mekanları kapalı kalacak. Ancak eğlence yeri niteliğindeki restoranlar sadece yemek servisi yapabilecekler. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak. Seçim günü saat 18.00’e kadar radyo ve diğer yayın organlarının seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında sadece YSK’nin seçimle ilgili haber ve açıklamaları yayınlanabilecek. Saat 21.00’den sonra ise tüm yayınlar serbest olacak, ancak YSK bu süreyi öne alabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM