Maliye, vergi kaçıran 2 firmaya 7 milyar liralık rekor ceza kesti
  • Haber Girişi: 21 Mayıs 2024 8:00 | Son Güncelleme: 21 Mayıs 2024 8:00

Maliye, vergi kaçıran 2 firmaya 7 milyar liralık rekor ceza kesti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, piyasadaki fiyatları etkileyen ve kamuya zarar veren firmaları tespit etmek amacıyla sektör sektör vergi incelemeleri yapıyor. İlk sonuçlar demir-çelik sektöründe ortaya çıktı. Bu sektördeki 2 firmaya 7 milyarlık rekor ceza kesildi. Vergi incelemelerinin yanı sıra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da aklama suçuyla ilgili incelemeler yapıyor.

HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDEN FİRMALARA SIKI TAKİP

Demir-çelik sektöründe sahte fatura düzenleyerek haksız kazanç elde eden firmalar, Maliye Bakanlığı’nın radarında. Fiyat istikrarını bozarak piyasayı manipüle eden, tekelleşmeye çalışan ve paravan şirketler aracılığıyla kamuyu zarara uğratan firmalar üzerine yoğunlaşan Vergi Müfettişleri, kapsamlı incelemeler yürütüyor. Bu çalışmaların sonucunda, sektördeki yasa dışı faaliyetlerin tespit edilmesiyle büyük cezalar kesiliyor.

2 BÜYÜK FİRMAYA 7 MİLYAR LİRALIK CEZA

Maliye Bakanlığı, demir-çelik piyasasının kayıt altına alınması konusunda kararlı bir duruş sergiliyor. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 2 büyük firmaya yaklaşık 7 milyar TL’lik ceza kesildi. Bu ceza piyasanın düzenlenmesi adına atılan büyük bir adım olarak değerlendiriliyor. Bakanlık, sürekli gözetim ve kontrol araçlarıyla sektörü yakından takip etmeye devam ediyor. Maliye Bakanlığı, inşaat demirlerinin üretim aşamasından son kullanımına kadar izlenebilir olması için İnşaat Demiri İzleme Sistemi’ni devreye aldı. Bu sistem sayesinde, inşaat demirlerinin her aşaması detaylı bir şekilde takip edilebilecek. Kaynaklar, büyük üretici firmalarda Vergi Müfettişleri tarafından gerçekleştirilen fiili sayımların devam ettiğini ve benzer denetimlerin süreceğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM