Kuveyt Emiri Türkiye’ye geldi!
  • Haber Girişi: 7 Mayıs 2024 14:37 | Son Güncelleme: 7 Mayıs 2024 14:37

Kuveyt Emiri Türkiye’ye geldi!

Kuveyt Emiri Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ı karşılamak için Ankara’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için hazır bulundu. El Sabah’ın, Arap ülkeleri dışında ilk yurt dışı resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmesi dikkat çekti.

Karşılamaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mehmet Şimşek gitti

Esenboğa Havalimanı’na saat 12.50’de inen Es-Sabah ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, karşılama töreni için hazırlıklar tamamlandı. Erdoğan’ın yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Ankara Valisi Vasip Şahin de karşılama törenine iştirak etti.

Devlet Nişanı Tevcih ve Anlaşmaları İmza Töreni’ne katılacak

Erdoğan ve Es-Sabah, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından, Devlet Nişanı Tevcih ve Anlaşmaları İmza Töreni’ne katılacaklar. Erdoğan, Kuveyt Emiri Es-Sabah’a onuruna resmi akşam yemeği verecek.

7 yıl aradan sonra geldi

Kuveyt Emiri Sabah, göreve başladığı 16 Aralık 2023 tarihinden bu yana Arap dünyası dışında ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümü çerçevesinde düzenlenen bu ziyaret, 7 yıl aradan sonra Kuveyt’ten Türkiye’ye bir emir düzeyindeki ilk ziyaret olarak önem arz ediyor. Kuveyt Emiri Sabah’ın ziyareti kapsamında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze’deki durum ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları gibi bölgesel gelişmeler de ele alınacak. İki ülke arasında ortak bir pozisyon paylaşılan İsrail-Filistin meselesi, bölgesel anlamda tartışılacak en önemli konular arasında yer alıyor.

62 anlaşma imzalandı

İkili gündemde, ticaret, savunma sanayisi, turizm ve yatırım gibi önemli konular öne çıkıyor. Türkiye ile Kuveyt arasındaki ekonomik işbirliğinin daha da güçlendirilmesi hedefleniyor, bu kapsamda yeni anlaşmaların imzalanması planlanıyor. İnşaat, sağlık, turizm, enerji ve savunma sanayisi gibi alanlarda mevcut işbirliğinin artırılması amaçlanıyor. Türkiye’nin Kuveyt’te üstlendiği inşaat projelerinin değeri 9,2 milyar doları buluyor. Kuveyt Haber Ajansı (KUNA), Emir Sabah’ın ziyaretine dair haberinde, Türkiye ile ilişkilerin geçmişine değinerek, 1983’te ekonomi, sanayi ve teknik alanlarda, 1988’de ise yatırım teşviki anlaşmasının imzalandığını paylaştı. Haberde, Türk-Kuveyt Ortak İşbirliği Komitesi’nin ilk toplantısının Ekim 2013’te gerçekleştirildiği ve çeşitli alanlarda 62 anlaşmanın imzalandığı belirtildi.

Türkiye’de 400 Kuveytli iş adamı bulunuyor

Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticaret hacmi, 2023 yılında yaklaşık 700 milyon dolar seviyesine ulaşırken, sektörel çeşitlendirme ve yeni işbirliği mekanizmalarıyla karşılıklı ticaret ve yatırımların artırılması hedefleniyor. Kuveyt Haber Ajansı (KUNA)’ya göre, Türkiye’de 400’den fazla Kuveyt’e ait şirket faaliyet gösterirken, Kuveyt’te de 50 civarında Türk şirketi bulunuyor. Kuveyt’teki Türk şirketleri genellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor ve bu firmalar, Kuveyt’in yeni uluslararası havalimanı dahil olmak üzere 50 projede çalışmış durumda. Türkiye’nin bugüne kadar Kuveyt’teki inşaat sektöründe üstlendiği projelerin değeri 9,2 milyar dolara ulaşırken, Kuveyt’in Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının değeri 2 milyar dolara yaklaşıyor.

Kuveyt yönetiminin 2035 vizyonu çerçevesinde, petrol gelirine olan bağımlılığı azaltma hedefi doğrultusunda yeni yatırımlar ve projeler hayata geçiriliyor. Bu dönüşüm sürecine Türk firmalarının daha fazla katkı sağlaması amaçlanıyor.

Emlak konusunda Kuveyt ilk 10’da

Türkiye, Kuveyt vatandaşlarının turizm, sağlık turizmi ve emlak yatırımlarında en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Kuveyt, nüfusuna oranla Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerden biri konumunda ve Kuveyt vatandaşları, Türkiye’de emlak satın almak için tercih edilen yabancılar arasında ilk 10’da yer alıyor. 2023 yılında Türkiye, yaklaşık 400 bin Kuveytli turiste ev sahipliği yaparken, Türk vatandaşlarının da Kuveyt’i turizm destinasyonu olarak görmesi hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM