Kobani Davası’nda karar!
  • Haber Girişi: 16 Mayıs 2024 13:04 | Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024 13:04

Kobani Davası’nda karar!

2014’teki 6-8 Ekim eylemlerine ilişkin davada kararlar açıklandı. Eski HDP liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 108 sanık yargılandı. Figen Yüksekdağ 23 yıl 6 ay, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Altan Tan, Ayhan Bilgen ve Aysel Tuğluk beraat etti.

72’si de firari 108 sanık var

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen davada 18’i tutuklu, 18’i tutuksuz, 72’si firari toplam 108 sanık bulunuyor. Duruşmada, mahkeme başkanı dosyaya gelen belgeleri işaret ederek sanık avukatlarına söz hakkı verdi. Duruşma, avukatların görüşlerinin alınmasıyla devam etti.

Eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’a 23 yıl 6 ay hapis

130 sayfalık karar açıklandığı sırada salonda Kürtçe sloganlar yükseldi. Bu protesto nedeniyle mahkeme heyeti kararı bir süre okuyamadı. Avukatlar da sıralara vurarak slogan attı ve salonu terk etti. Eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’a, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma eylemine yardım suçundan 19 yıl hapis cezası verildi. Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, aynı zamanda suç işlemeye tahrik suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ahmet Türk, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Alp Altınörs, devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçuna yardımdan 18 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan ise 4 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Ali Ürküt’e devletin birliğini bozma suçuna yardım suçundan 13 yıl 4 ay, suç işlemeye tahrik suçundan da 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Ancak Altan Tan, Ayhan Bilgen ve Aysel Tuğluk beraat etti. Ayla Akat Ata ise tahliye edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM