Kenya’da facia! Baraj çöktü 42 kişi hayatını kaybetti
  • Haber Girişi: 29 Nisan 2024 14:29 | Son Güncelleme: 29 Nisan 2024 14:29

Kenya’da facia! Baraj çöktü 42 kişi hayatını kaybetti

Ülkenin güneyinde uzun süredir devam eden şiddetli yağışlar ve sel felaketi, Kenya’nın batısındaki Old Kijabe Barajı’nın çökmesine yol açtı. Hükümet Sözcüsü Isaac Maigua Mwaura, basına yaptığı açıklamada, barajın çökmesi sonucu oluşan sellerin evlere ve yollara zarar verdiğini ve 42 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Mart ayında 103 kişinin ölümüne neden oldu

Mwaura, arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, son günlerdeki şiddetli yağışların yol açtığı sellerin, mart ayında 103 kişinin ölümüne neden olduğunu açıkladı. Sellerin vurduğu bölgelerdeki evler sular altında kalırken, birçok kişi okullara sığındı. Ülke genelinde 200 binden fazla kişi, sellerin etkisi altında kaldı.

Kenya’daki ana havalimanı su altında kaldı

Cumartesi günü Kenya’daki ana havalimanı su altında kaldı, bu da bazı uçuşların başka bölgelere yönlendirilmesine neden oldu. Sular altında kalan pist, terminaller ve kargo bölümüne ait videolar internette paylaşıldı. Devlet Başkanı William Ruto, sel felaketinden etkilenenlere yardım etmek için Ulusal Gençlik Servisi’ne geçici barınma alanları oluşturmak için arazi tahsis edilmesi talimatı verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM