Kabine toplantısı Beştepe’de başladı!
  • Haber Girişi: 6 Mayıs 2024 14:06 | Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024 14:06

Kabine toplantısı Beştepe’de başladı!

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında bir araya gelen Kabine, 16 Nisan’dan bu yana ikinci kez toplandı. Toplantı saat 16.30’da başladı ve bir dizi önemli konuyu ele alacak.

Öğretmen atamaları masada

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in vurguladığı gibi, Kabine toplantısının ana gündemi öğretmen atamaları olacak. Bakan Tekin, atanacak öğretmen sayısı ve hangi branşlara odaklanılacağının Kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade etmişti.

Bir diğer önemli başlık ekonomi olacak

Kabine üyelerinin gündeminde bir diğer önemli konu ekonomi olacak. Nisan ayında yıllık enflasyon %69,80 seviyesinde kaydedilmişken, düşüşün yılın ikinci yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Son verilere dayanarak, ekonomideki yol haritası ele alınacak. Orta vadeli program kapsamında yapılacak reform adımları da masaya yatırılacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti ve not görünümünü “pozitif” olarak korudu. Bu, 11 yıl aradan sonra gelen ilk not artışı olarak kayda geçti. Not artışının devam edeceği beklentisiyle ilgili bilgi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından Kabine üyelerine sunulacak.

İsrail ile ticaret meselesi konuşulacak

Gazze’deki İsrail saldırıları, Ankara’nın gündeminde önemli bir yer tutuyor. Diplomasi trafiği devam ederken, Tel Aviv yönetimine karşı yaptırımlar da devam ediyor. Önceden 54 ürün grubuna ihracat yasağı getirilmişti ve şimdi İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tamamen durduruldu. Bu kararın ekonomik etkileri ve bundan sonraki adımlar tartışılacak. Ayrıca, İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulması, ateşkesin sağlanması ve bölgedeki insanî durumun iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Özgür Özel görüşmesi istişare edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile gerçekleştirdiği görüşme, öğretmen atamaları, belediyelerin borçları ve yargı kararlarının ele alındığı bir görüşme oldu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu konuları Kabine üyeleriyle istişare etmesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM