İçişleri Bakanlığı, Ayhan Bora Kaplan davasına müfettiş görevlendirdi
  • Haber Girişi: 6 Mayıs 2024 6:55 | Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024 6:55

İçişleri Bakanlığı, Ayhan Bora Kaplan davasına müfettiş görevlendirdi

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütüne yönelik iddialara ilişkin açıklama yayınladı. Bakanlık, “Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından daha önce yürütülen soruşturma kapsamında mahkeme süreci devam eden bir organize suç örgütüyle ilgili sosyal medyada dolaşan iddiaların netliğe kavuşturulması için İçişleri Bakanlığı tarafından mülkiye müfettişleri görevlendirilmiştir.” ifadesine yer verdi.

Bakanlıktan açıklama

İçişleri Bakanlığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik davanın firari sanığı Serdar Sertçelik’in Ankara Emniyet Müdürlüğü ile ilgili iddialarının ardından açıklama yaptı. Bakanlık, iddiaların netliğe kavuşturulması amacıyla Bakanlık Mülkiye Müfettişlerinin atanmasını duyurdu.

Mülkiye Müfettişleri görevlendirildi

Organize suç örgütleriyle mücadeleye vurgu yapılan açıklamada, “Halen devam eden organize suç örgütleriyle mücadelemiz sürerken, bazı sosyal medya hesapları Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ile ilgili iddiaları içeren mesajlar yayınlamaktadır. Ankara’da daha önce soruşturulan ve mahkeme süreci devam eden bir organize suç örgütüyle ilgili sosyal medyadaki iddiaların açıklığa kavuşturulması için İçişleri Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişleri görevlendirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Ayhan Bora Kaplan davası

Firari Serdar Sertçelik’in sosyal medya paylaşımlarında, Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün 2 numarası olduğunu iddia ettiği ve davada gizli tanık olduğunu belirttiği biliniyor. Ayrıca, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün AK Parti’ye darbe yapmakla suçladığı ve bunu ispatlayabileceğini iddia etti. İddianameye göre, 7 Eylül 2023 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayet sonucu başlatılan soruşturmada, suç örgütü üyelerinin Ayhan Bora Kaplan’ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda çeşitli suçlar işlediği iddia ediliyor. İddianamede, Kaplan ve diğer örgüt yöneticileri Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik hakkında çeşitli suçlamalar bulunuyor. Bu suçlamalar arasında “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “kasten öldürme”, “nitelikli kasten öldürme”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli yağma”, “eziyet”, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “suç üstlenme” ve “suçluyu kayırma” suçları yer alıyor. Ayhan Bora Kaplan ve diğer şüpheliler için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilirken, diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası isteniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM