IBAN’la vergi kaçıran esnaflara kötü haber!
  • Haber Girişi: 29 Nisan 2024 11:18 | Son Güncelleme: 29 Nisan 2024 11:18

IBAN’la vergi kaçıran esnaflara kötü haber!

 Hazine ve Maliye Bakanlığı, kasaplarda, manavlarda, kuaförlerde ve doktor muayenehanelerinde IBAN ile ödeme alıp fiş kesmeyen esnafı izlemeye aldı. Banka hesapları titizlikle inceleniyor. Banka hesaplarından ödeme alıp fiş vermeyen işletmelere her fiş için 3.400 TL, fatura vermeyen işletmelere ise her fatura için belgenin içermesi gereken tutarın %10’u oranında, ancak 3.400 liradan az olmamak üzere özel usulsüzlük cezası uygulanacak.

KAREKODLU TABELA KOYMAYA BAŞLADILAR

Son dönemde esnaf, banka POS cihazlarının yüksek komisyon oranları ve alışveriş bedelinin tahsil sürelerinin 45 güne yaklaşması nedeniyle IBAN ile ödemeye yönelmişti. Pek çok esnaf işyerine IBAN’ların olduğu karekodlu tabela koymaya başlamıştı. Ancak IBAN ile ödeme suistimalleri de beraberinde getirdi. Kimi esnaf kendilerinin IBAN’ını kasa önüne koyarken, kimi de üçüncü şahıslara ait IBAN’ları kiralamaya başlamıştı.

DEVLETTEN VERGİ KAÇIRIYORLAR

Birçok işletme; aylık 15-20 bin TL’ye başkalarının IBAN’larını kiralayarak hem gerçek kazançlarını beyan dışı bırakıp vergiden kaçıyordu hem de dolandırıcılığa zemin hazırlıyordu. Kredi kartı ile alışveriş yapıldığında fiş ve fatura kesmek zorunda olan esnaf, IBAN’la ödemede fiş de vermiyordu. Vatandaştan, havalenin açıklama kısmına da ‘ödeme’ yazılmasını ya da boş bırakılmasını istiyordu. IBAN ile ödeme, vergisini ödeyen esnafla haksız rekabete de neden oluyordu.Denetimleri sıklaştıran Maliye binlerce işletmeyi tespit etti. Kendisine ait banka hesabına (IBAN) ödeme alan işletmelerin yaptıkları mal ve hizmet satışlarına ilişkin belgelerini düzenlemeleri gerekiyor. Banka hesapları ile düzenledikleri belgeler arasında herhangi bir uyumsuzluk bulunmazsa ceza kesilmiyor. Ancak, ödemeleri banka hesabından alıp fiş vermeyen işletmelere her bir fiş için 3.400 lira, fatura vermeyen işletmelere ise her bir fatura için 3.400 liradan az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10’u oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Beyan dışı bırakılmış hasılat nedeniyle vergi kaybına neden olunduğu için vergi incelemesi de yapılıyor veya yapılan tespitler esas alınarak dönem matrahları takdir ediliyor, vergi cezaları kesiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM