Hollanda’da ‘1 TL’ uyarısı: ‘2 euro yerine 5 cent almayın’
  • Haber Girişi: 6 Mayıs 2023 9:05 | Son Güncelleme: 6 Mayıs 2023 21:12

Hollanda’da ‘1 TL’ uyarısı: ‘2 euro yerine 5 cent almayın’

Hollanda Merkez Bankası (DNB) bazı işletmelerde para üzeri olarak 2 euro yerine, mevcut kurda 5 cent’ten daha az değere sahip olan madeni 1 Türk Lirası (TL) verildiğini belirterek tüketicilere ‘dolandırıcılık’ uyarısında bulundu. BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, DNB 2 euro’ya çok fazla benzeyen 1 TL’nin son dönemlerde dolandırıcılık için kullandığını belirterek tüketicileri uyardı. Bankanın açıklamasında, son dönemde alışveriş sonrası para üzeri olarak ‘euro’ya çok benzeyen bir yabancı para alan’ kişilerin şikayette bulunduğu bilgisi paylaşıldı. DNB, ‘kafa karıştırıcı yabancı madeni paranın’ 2 euro’ya çok benzeyen madeni 1 TL olduğunu vurguladı.

‘HER ZAMAN DİKKATLİ OLUN’

Banka, her iki paranın benzerliğini gösteren bir fotoğraf da yayınladı. Bankaya göre, hem 2 euro hem de 1 lira, aynı kontrast renklere sahip ve yaklaşık olarak aynı boyutta.Ancak, Hollanda Merkez Bankası’na göre iki paranın değeri çok farklı. 1 Türk Lirası madeni paranın değeri, mevcut kurda 5 euro cent’ten daha az. Bankanın açıklamasında, “Tavsiyemiz; nakit ödeme yaptığınızda para üstü alırken her zaman dikkatli olun. Çünkü 1 lira alırsanız, elinizde 2 euro değil sadece 5 centiniz oluyor” denildi.

YTL DE ÇOK SAYIDA ŞİKAYETE NEDEN OLMUŞTU

O zamanki adıyla “YTL” olarak 2005 yılında basılan madeni 1 Türk Lirası, Avrupa’da çok sayıda şikayete neden olmuştu. Euro ile olan benzerliği nedeniyle o dönemde Avrupa ülkelerindeki birçok sigara, yiyecek içecek otomatı ve kumar makinelerinde, 2 euro yerine 1 lira kullanıldığı tespit edilmişti.Bunun üzerine birçok işletme, otomatlarda değişiklik yaparak euro dışında bozuk para kullanımını engellemişti. YTL adı ise 1 Ocak 2009’dan itibaren 1 TL olarak değiştirilmişti. Bu yıl da yüksek maliyetler nedeniyle Darphane tarafından 1 TL’nin gramajı 8,1 gramdan 6,6 grama düşürüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM