Cumhurbaşkanı Erdoğan:” Özgür beyin ziyareti olumlu bir adım oldu”
  • Haber Girişi: 3 Mayıs 2024 15:04 | Son Güncelleme: 3 Mayıs 2024 15:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan:” Özgür beyin ziyareti olumlu bir adım oldu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Üsküdar Çilehane Camii’nde kıldıktan sonra basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “CHP’den Özgür beyin Genel Başkanlığa seçilmesi ve ardından böyle bir ziyareti gerçekleştirmesi, iktidar ve ana muhalefet açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmelidir. Önceki süreçlerde maalesef böyle adımlar atılmıyordu. Bu ziyaretin gerçekleşmesiyle birlikte siyasetin ülkemizde daha da yumuşadığını gözlemliyoruz. Ben de Özgür Bey’e bir ziyarette bulunacağımı söyledim. Türk siyasetinin bu tür adımlara ihtiyacı var. Bu nedenle, Türkiye’de siyasetin daha da yumuşaması için ilk fırsatta böyle bir ziyareti gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bu adımı atacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Müslüman olarak biz buna seyirci kalamayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail ve Filistin arasındaki gelişmelerin kabul edilebilir bir yanı yok. İsrail şu ana kadar 45 bin Filistinli’yi acımasızca öldürdü ve bir Müslüman olarak bizim buna seyirci kalmamız düşünülemez. Atmamız gereken adımları attık” dedi.

Türkiye-İsrail arasında bazı adımların atılabileceğini göstermek için yaptım

Erdoğan konuşmasında şunları belirtti: “İsrail, bizim bu yaklaşımlarımızı daha önceden de dile getirmemize rağmen, maalesef bu olaylar başlamadan önceki süreçte de söylediklerimizi dikkate almadı. Netenyahu ile Amerika’da yaptığımız görüşmeyi sadece boşuna yapmadım. Türkiye-İsrail ilişkilerinde bazı adımların atılabileceğini göstermek amacıyla yapıldı. Ancak Netenyahu, acımasız tavrını maalesef çocuklar, kadınlar ve yaşlılar dahil herkese karşı sergiledi. Ancak onun elindeki imkanlar sınırlı. Başta Amerika olmak üzere Batı, İsrail’e destek vermeye devam ediyor. Bu kadar kaynak seferber edilerek Filistin’in savunmasız, yoksul insanları, İsrail bombaları altında ölüme mahkum ediliyor. Buna daha fazla sessiz kalmamız mümkün değildi ve gerekli adımları attık. Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunuyordu. Ancak bu ticaret hacmini göz ardı ederek bu ilişkilere son verdik. Bundan sonrası için hayırlısı olsun.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM