Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl aradan sonra Irak’a gidiyor!
  • Haber Girişi: 22 Nisan 2024 9:47 | Son Güncelleme: 22 Nisan 2024 9:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl aradan sonra Irak’a gidiyor!

Bugün, 13 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’a bir gün sürecek bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret kapsamında, Erdoğan hem Bağdat’ta Irak merkezi hükümeti temsilcileriyle hem de Erbil’de Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle görüşme fırsatı bulacak. Bağdat ziyaretinde, Erdoğan’ın Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya gelip çalışma toplantısı yapması ve bu toplantının ardından ikili anlaşmaların imzalanması bekleniyor. Ayrıca, Erdoğan’ın Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile de görüşeceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törenle karşılandı

Uçaktan indikten sonra Irak’ın başkenti Bağdat’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve diğer üst düzey yetkililer tarafından resmi bir törenle karşılandı.

Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle bir araya gelecek

Bağdat ziyaretinin ardından Erbil’e geçecek olan Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle bir araya gelecek. Burada Neçirvan Barzani ve KDP’nin önde gelen temsilcileriyle görüşecek. Erdoğan, PKK’ya karşı Türkiye’ye verilen desteğin artırılmasını talep edecek. Ayrıca, Türkiye’nin önemsediği Irak Kalkınma Yolu projesi ve Ovaköy Sınır Kapısı gibi konular da Bağdat ve Erbil’deki görüşmelerde ele alınacak.

Önemli ve stratejik bir anlaşma imzalanacak

Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinin, iki ülke ilişkilerinde “önemli bir dönemeç” olacağını belirtti. “Su meselesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani arasında son derece önemli ve stratejik bir anlaşmanın imzalanacağını” ifade eden Avvadi, “Bu kapsamda büyük ve beklenmedik bir anlaşmanın imzalanacağını” vurguladı.

Bölgede düzenin ve refahın gelişmesi için elimizden geleni yapacağız

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Moritanyalı mevkidaşıyla bir araya geldi ve ardından düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Amacımız, bölgesel istikrarın, refahın ve kalkınmanın gerçekleşebileceği bir ilişki trafiği oluşturmak ve ilişkilerimizi bu şekilde daha da sağlamlaştırmak. Bölgede düzenin ve refahın gelişmesi için elimizden geleni yapacağız.”

Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında 20’den fazla anlaşmanın hayata geçirilmesi için ön mutabakatları tamamlamış durumdayız

Bu doğrultuda güvenlik, enerji, tarım, su, ziraat, sağlık ve eğitim gibi alanlarda uzun süredir devam eden çalışmalara vurgu yapan Fidan, “Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında 20’den fazla anlaşmanın hayata geçirilmesi için ön mutabakatları tamamlamış durumdayız. Umuyoruz ki kendileri oradayken bu anlaşmalar siyasi liderlerin huzurunda imzalanacak” dedi. Fidan, Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında Bağdat ve Erbil’e gideceğini belirterek, Bağdat’ta Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir çalışma toplantısı yapacağını ve ardından anlaşmaların imzalanacağını kaydetti. Ayrıca, Erdoğan’ın Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile de görüşeceğini bildirdi.

Filistin için çabalarımız devam edecek

Filistin’deki katliamlara dikkat çeken Fidan, “İşgali ve haksızlıkları dile getirmeye devam edeceğiz. Acil ateşkes gerekliliği ve insani yardımların ulaştırılması konusunda iş birliğimizi sürdüreceğiz. Doğu Kudüs’ün başkenti olan bağımsız, egemen ve coğrafi olarak tanınmış bir Filistin devletinin kurulmasına kadar bu çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM