CHP’li Yüksek Özkan’dan Bakan Koca’ya hastane sorusu
  • Haber Girişi: 14 Ocak 2023 7:43 | Son Güncelleme: 14 Ocak 2023 7:43

CHP’li Yüksek Özkan’dan Bakan Koca’ya hastane sorusu

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, inşaatı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin ne zaman açılacağını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Yüksel Özkan soru önergesi ile ilgili açıklamasında şunları söyledi;Hastaneyi Ne Zaman Açacaksınız?9/5/2016’da ihalesi yapılan hastane inşaatının henüz yarısı bile tamamlanmamışken, yüklenici firma tasfiye edildi. Bursa Şehir Hastanesi‘nin açılmasıyla birlikte inşaat çalışmaları uzun bir süre durdu. Aylarca bir çivi çakılmadı. Yoğun baskılarımız karşısında apar topar ihalesi yapıldı. Süreci yakından takip ettiğini dile getiren Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın konuyla ilgili soru önergelerini yanıtsız bıraktığını, inşaatın 7 yıldır devam ettiğini ve yapımı yılan hikayesine dönen hastanenin ne zaman açılacağını, tekrar sordu.

Kamu Zararı Ne Kadar?

1315 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin inşaatının defalarca durması ve tekrar tekrar ihaleye çıkılması nedeniyle bir türlü bitirilemediğine değinen Özkan, 23.07.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında, ortaya çıkan kamu zararının 100 milyon TL’yi bulduğuna dikkat çekerek, o tarihte zararın cevabını vermediler, şimdi bir kez daha soruyorum, kamu ne kadar zarara uğratılmıştır, dedi.

Hekimleri Nereden Getireceksiniz?

Yüksel Özkan şöyle devam etti;Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre, 2021 yılında 1405 hekim, yılın ilk 10 ayında 1106’sı uzman olmak üzere, toplam 2153 hekim yurt dışında çalışma vizesi anlamına gelen ‘İyi Hal Belgesi’ aldı. Yurt dışına göç eden doktor sayısı yılın ilk 10 ayında rekor seviyeye ulaştı, dedi. AKP’nin sağlık politikalarını da eleştirerek, hastane randevusu alamayan yüzlerce vatandaşın her gün kendilerini aradığına değinen Özkan, gelinen noktada sağlık sistemi iflas etmiştir, açıklamasında bulundu. Yurt dışına giden hekimler ve kamu hastanelerinde yaşanan istifalar ile hekim sayısının azalmakta olduğuna dikkat çeken Yüksel Özkan, 1305 yataklı hastanenin hekim ve yardımcı sağlık personelini nereden temin edecekler? Yoksa diğer kamu hastanelerinden görevlendirmeler yoluyla sağlık hizmeti mi sunacaklar, dedi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM