Çalışan annelerin yararlanabileceği 9 izin türü
  • Haber Girişi: 10 Mayıs 2024 8:17 | Son Güncelleme: 10 Mayıs 2024 8:17

Çalışan annelerin yararlanabileceği 9 izin türü

 İnsan kaynakları ve personel yönetim platformu Kolay İK, Anneler Günü dolayısıyla çalışan kadınların iş hayatında kalmalarına katkı sağlayan, anne oldukları dönemde kullanabilecekleri yasal izinlere ilişkin bilgi verdi.Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en fazla yaşandığı alanların başında iş dünyası geliyor.
Türkiye’de kadınların iş hayatına katılımı erkeklerin yaklaşık yarısı kadarken yöneticilik
pozisyonlarında bu fark daha da açılıyor. Farkın adeta bir uçuruma dönüştüğü konu ise çalışan anneler! TÜİK’in geçtiğimiz Mart ayında yayımladığı ‘İstatistiklerle Kadın, 2023’ verilerine göre 3 yaş altı çocuğu olan 25-49 yaş arası kadınların istihdam oranı yüzde 28 olurken bu oran erkeklerde yüzde 90’a çıkıyor. Aynı yaş grubunda çocuğu olmayan kadınların istihdam oranı ise yüzde 56,2’ye yükseliyor. Bu veriler, çalışan annelerin iş hayatına katılımının güç olduğunu  ortaya koyuyor. Öte yandan çalışan annelerin doğum öncesinden başlayarak yararlanabildikleri yasal izinler bu dönemde iş-özel hayat dengesini kurmalarına destek oluyor. İnsan kaynakları ve personel yönetim platformu Kolay İK, Anneler Günü dolayısıyla çalışan annelere yönelik olarak mevzuatlarda yer alan izinleri sıraladı.
1- Gebelikte periyodik kontrol izni: Kanunlar gereği bu izin gebelik süresi boyunca ücretli
olarak verilir.
2- Doğum öncesi izin: Süresi 8 hafta olan bu izne çoğul gebelikte 2 hafta daha eklenir. Doğum yapacak çalışan, doktor raporu ile doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir,
kullanılmayan süreler doğum sonrasına aktarılır.
3- Doğum sonrası izin: Doğum sonrası izin süresi toplamda 8 haftadır. Doğum öncesi
kullanılmayan izin varsa bu süreye eklenir.
4- Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin: Çalışan anneler doğum halinde haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilir. Bu süre birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, üçüncü ve sonrası doğumlarda ise 180 gündür. Çoğul doğumlarda bu sürelere 30 gün eklenir. Çocuğun engelli doğması durumunda ise bu süre 360 gün olarak   belirlenmiştir.5- 6 aya kadar ücretsiz izin: Doğum yapan çalışan kadınlar bu izinden yararlanabilir.
6- Kısmi süreli çalışma süresi: İki ebeveynden biri, kısmi süreli çalışmayı, çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz iznin veya altı aylık ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğunun  ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar kullanabilir.
7- Süt izni: Çocuğun doğumundan 1 yaşına kadar günde bir buçuk saat olarak çalışan anneye   verilir.
8- Engelli çocuk için mazeret izni: Engelli çocuğu olan ebeveynlerden biri, çocuğun yüzde 70 engeli olması koşulu ile bakımı için mazeret izni kullanabilir. Bu izin, bir yıl içinde 10 güne kadar ücretli olarak verilir. Ebeveynler bu süreyi toptan veya parça parça şeklinde
kullanabilir.9- Evlat edinme izni: Bu izinden 3 yaşından küçük çocuk evlat edinilmesi koşuluyla
ebeveynlerden biri faydalanabilir. Evlat edinilmesi halinde haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süreleri birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün, üçüncü çocuk ve sonrasında ise 180 gün olarak verilir.
Çalışan annelerin ve babaların yararlanabileceği izinler hakkında detaylı bilgiye Kolay İK
tarafından hazırlanan izinturleri.com ve kolayik.com/mevzuat sayfaları üzerinden ulaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM