BUÜ, bir patentini daha katma değere dönüştürüyor
  • Haber Girişi: 26 Aralık 2022 7:15 | Son Güncelleme: 26 Aralık 2022 7:15

BUÜ, bir patentini daha katma değere dönüştürüyor

 

BUÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı/Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bilgen Osman, Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Tümay Özer ve Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Adil Denizli’nin yer aldığı “Katı faz ekstraksiyon kolonu” başlıklı ulusal patent, Kromo-GEN Biyoteknoloji San. ve Tic. Ltd. Şti firmasına lisanslandı. Programa; BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftci, Kromo-GEN Biyoteknoloji Kurucusu Murat Yazıcı, buluş sahipleri Prof. Dr. Bilgen Osman, Prof. Dr. Elif Tümay Özer ve BUÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) yöneticileri katıldı. 

“ÜNİVERSİTEMİZ VE ÜLKEMİZ KAZANACAK”

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; yürüttükleri bilimsel çalışmalar sonucunda toplumun refahına katkı sağlayabilecek, yüksek katma değerli ve dışa bağımlılığı azaltacak bir ürün geliştirme başarısını gösteren akademisyenlere teşekkür etti. Üniversitedeki katma değere dönüşen patent sayısının artışından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Prof. Dr. A. Saim Kılavuz; “Üniversitemiz ve ülkemiz uzun vadede kazançlı çıkacak ve bu sayede yeni istihdam alanları yaratılmasının önü açılacak” dedi. Rektör Kılavuz; “Ticarileştirme için gerekli yatırımları yapmaya hazır olan ve cesaretle sorumluluk alan Kromo-GEN Biyoteknoloji firmasına teşekkür ediyor, projede emeği geçen tüm akademisyenleri de gönülden tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

“TEMEL BİLİMLER BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP”

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftci ise; “Kimya Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Bilgen Osman ve Prof. Dr. Elif Tümay Özer başarılı akademik çalışmalar yürütüyor. Ticarileşebilecek nitelikteki buluşları için kendilerini tebrik ediyorum. Lisanslanan patente konu olan buluş, katma değerli ürünlerin geliştirilmesinde temel bilimlerin büyük bir öneme sahip olduğunu açıkça göstermektedir” diye konuştu. 

“DÜNYADA BÜYÜK BİR PAZARA SAHİP”

Kromo-GEN Biyoteknoloji Firmasının kurucusu Murat Yazıcı da biyolojik numuneler ile çevre ve gıda örneklerinde geniş kullanım alanına sahip olan “Katı faz ekstraksiyon kolonunun” büyük ölçekte üretimi için gerekli yatırımı yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Murat Yazıcı; “Ticarileşmedeki en önemli gereksinimler; geliştirilecek ürünün maliyeti, pazar büyüklüğü ve büyük ölçekte üretilebilirliğidir. Katı faz ekstraksiyon kolonu bu gereksinimleri karşılayacak nitelikte bir ürün” şeklinde konuştu. Kromo-GEN Biyoteknoloji firması ile BUÜ akademisyenlerinin beraber yürüttüğü bu çalışmanın Üniversite-Sanayi işbirliğinin mükemmel bir örneği olduğunu ifade eden Murat Yazıcı, katı faz ekstraksiyon kolonlarının dünya çapında büyük bir pazara sahip olduğunu ve Kromo-GEN Biyoteknoloji firmasının bu pazarda yer almak istediğini vurguladı. 

PROF. DR. BİLGEN OSMAN: BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM

Prof. Dr. Bilgen Osman; “20 yılı aşkın süredir katı faz ekstraksiyonu için polimerik malzeme sentezi alanında çalışıyorum. Prof. Dr. Elif Tümay Özer hazırladığım polimerik malzemelerin kolon performanslarını titizlikle değerlendirdi. Çalışmalarımız sonucunda ticarileşme potansiyeline sahip, dışa bağımlılığı azaltacak nitelikte bir ürün geliştirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çalışma kapsamında büyük ölçekte üretim parametrelerinin optimizasyonunu yapan TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli’ye çok teşekkür ederim” dedi. Kan, idrar, tükürük gibi biyolojik numuneler ile gıda ve çevre örneklerinde bulunan birçok kimyasal bileşiğin düşük miktarları nedeniyle tayin edilemediğini, numunelerin geliştirilen kolonla etkileştirilmesi ile bileşiklerin tayininin başarılı bir şekilde yapılabildiğini ifade eden Prof. Dr. Bilgen Osman; “Geliştirilen kolon; kan ve idrar gibi biyolojik sıvılarda uyutucu/uyuşturucu madde analizleri, içme suyu ve atık sulardaki çevre kirleticilerinin analizi, gıda ve tarım ürünlerindeki pestisit, antibiyotik ve mikotoksinlerin analizi gibi alanlarda geniş çapta kullanılabilecek” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Bilgen Osman, patentleşme ve lisanslama sürecini profesyonel bir şekilde yürüten BUÜ TTO yöneticilerine destekleri için ayrıca teşekkür etti.

Konuşmaların ardından lisanslama işlemleri tamamlandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM