Bursa İtfaiyesi yeni araçlarla güçleniyor
  • Haber Girişi: 16 Aralık 2022 13:30 | Son Güncelleme: 16 Aralık 2022 17:58

Bursa İtfaiyesi yeni araçlarla güçleniyor

Ulaşımdan altyapıya, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri kararlı adımlarla hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması noktasında gerekli yatırımları da gerçekleştiriyor.

Halkın can ve mal güvenliğini doğrudan etkileyen en önemli belediyecilik hizmeti olan itfaiye teşkilatını ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, olası yangında en kısa sürede müdahale ve söndürme hedefliyor. Halen 643 personel ve 143 araç ile 28 istasyonda itfaiye hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi, hem ekip hem de ekipman olarak teşkilatı sürekli takviye ediyor.

Güçlü itfaiye, güvenli kent

Bursa’yı yangınlara karşı daha güvenli bir kent haline getirmek amacıyla itfaiyenin araç filosuna sürekli takviye yapan Büyükşehir Belediyesi, son olarak geçtiğimiz Haziran ayında 7 yeni itfaiye aracı ve 25 yangın söndürme su tankerini hizmete almıştı. 2022 yatırım programında yer alan 16 yeni itfaiye aracı daha hizmet kervanına dahil oldu. Yeni alınan 5 adet merdivenli itfaiye aracı, 8 adet dar sokak müdahale aracı, 2 adet platform itfaiye aracı ve 1 adet temiz hava solunum cihazı dolum ve taşıma itfaiye aracıyla itfaiye filosu güç kazandı. Öte yandan bu yıl içinde gerçekleşmesi planlan 85 kişilik itfaiye eri memur alımı çalışmaları da tamamlanma aşamasına geldi.

Kırsala takviye

Kırsal mahallelerde de yangına karşı tedbirleri artıran, 95 kırsal mahallede 571 kişiyle gönüllü itfaiyecilik hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi, Haziran ayında alınan 25 adet su tankerinin ardından kırsal bölgelerde hizmet vermek üzere 25 adet daha traktör arkası su tankerini filoya dahil etti. Yeni tankerler; Büyükorhan’ın Danaçalı, Harmancık’ın Gedikören ve Alutça, İnegöl’ün Hamitabat, Mezitler, Hilmiye ve Saadet, İznik’in Kırıntı ve Müşkile, Karacabey’in Beylik, Ortasarıbey ve Muratlı, Keles’in Haydar, Kestel’in Narlıdere, Mudanya’nın Çekrice ve Esence, Mustafakemalpaşa’nın Şehriman, Soğukpınar, Körekem ve Yenibalçık, Orhaneli’nin Süleymanbey ve Erenler, Orhangazi’nin Heceler ve Yenişehir’in Marmaracık ve Burcun mahallelerinde hizmet verecek.

İtfaiyeye yatırım sürüyor

Yeni araçların hizmete alınması töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, itfaiye teşkilatının daha da güçlenmesi için yatırımların devam ettiğini kaydetti. İtfaiye ekiplerinin bu yıl 8 bin 557’si yangın olmak üzere toplam 18 bin 157 olaya müdahale ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, “İtfaiye teşkilatımızın, olası felaketlere karşı sürekli hazır ve ihtiyaç duyulan donanımlara sahip bir birim olması için gerekli önlemleri alıyoruz. Bilindiği gibi yangın ve diğer afetlere müdahalede ilk dakikaların çok büyük önemi var. İşte burada bizim gönüllülerimiz devreye giriyor. Kırsal bölgelerde teşkilatımızın elini güçlendiren gönüllülerimizin kullanımına sunulmak üzere bugün 25 mahallemize traktör arkası yangın söndürme su tankeri dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bugün hizmete aldığımız 25 adet traktör arkası yangın söndürme su tankerleri ile toplam 120 adet su tankeri ile hizmet verilmiş olacak. İtfaiye araçları noktasında da 2022 yılları yatırım planı içinde yer alan toplam 23 adet itfaiye aracı yatırımlarımızın ilk bölümü olan 7 adet itfaiye aracı Haziran ayında hizmete alınmıştı. Bugün bu yatırımımızın ikinci bölümü olan 16 itfaiye aracını da hizmete alıyoruz. 85 kişilik itfaiye eri memur alımı çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Yeni Karacabey itfaiye grubu binası inşaatı devam ediyor. Orhaneli Büyükorhan itfaiye grupları binaları ihalesi sonuçlandı. Keles Harmancık itfaiye grubu binaları için gerekli çalışmalar yapılıyor. Teşkilatımıza kazandırdığımız itfaiye araçlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

GazeteAbc

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM