Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘suda verimlilik ödülüne’ layık görüldü
  • Haber Girişi: 3 Şubat 2023 11:42 | Son Güncelleme: 3 Şubat 2023 11:42

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘suda verimlilik ödülüne’ layık görüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan “Su Verimliliği Seferberliği”nin tanıtım toplantısı, “Suda Sıfır Kayıp” temasıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.Emine Erdoğan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile kurumların temsilcileri katıldı.

Örnek çalışmaları hayata geçiren kurum ve kişiler ödül aldı 

İklim değişikliğine bağlı yaşanan kuraklık, kuraklıkla mücadele ve su tasarrufunun öneminin ele alındığı toplantıda, su seferberliği konusunda bugüne kadar örnek çalışmaları hayata geçiren kişi ve kurumlar ödüllendirildi.

İçme suyundaki kayıp kaçak oranını indiren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ödül

Bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi de içme suyundaki kayıp kaçak oranını yüzde 20’ler seviyesine indiren örnek çalışmasıyla ödüle layık görüldü.Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ödülü, Emine Erdoğan’ın elinden aldı.

‘Su verimliliğini artırmaya yönelik’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, başlatılan seferberliğin ‘Su verimliliğini artırmaya yönelik’ önemli bir adım olduğunu söyledi.

“2023 yılında bu seviyeyi yüzde 20’nin altına düşürerek, Türkiye’nin zirvesindeki yerimizi koruyacağız”

İklim değişikliğinin küresel sorun olduğunu, son 50 yılda meydana gelen afetlerin yarısının hava, iklim ve su kaynaklı olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş şu ifadeleri kullandı:

Bu kapsamda; su kaynaklarımızı tasarruflu kullanmak, yaşanabilecek birçok maddi ve manevi kaybın önüne geçecektir. Türkiye genelinde su kayıpları ortalamamız yüzde 33,54. Bu konuda bazı şehirlerimiz örnek uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Bursa da bu örneklerin başında geliyor. Büyükşehir belediyesi olarak, BUSKİ marifetiyle, su kayıplarıyla mücadelede örnek ve öncü çalışmalar gerçekleştiriyoruz. BUSKİ’nin kuruluşunda yüzde 65 seviyesinde olan kayıp-kaçak oranımızı, yaptığımız teknolojik yatırımlar ve içme suyu hatlarındaki iyileştirmelerle yüzde 20.21 seviyesine indirdik. Yapacağımız yeni yatırımlar ve su yönetimi planlarımızla 2023 yılında bu seviyeyi yüzde 20’nin altına düşürerek, Türkiye’nin zirvesindeki yerimizi koruyacağız. Yaptığımız yatırımlarla kayıp-kaçak oranlarının Türkiye ortalamasının altında olması sebebiyle şehrimiz ödüllendirildi. Bu ödül, aynı zamanda Bursa’mızın öncü ve örnek konumunun da önemli bir kanıtı oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM