Bir haftada 108 terörist etkisiz hale getirildi
  • Haber Girişi: 9 Mayıs 2024 12:29 | Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024 12:29

Bir haftada 108 terörist etkisiz hale getirildi

Bir hafta içerisinde gerçekleştirilen operasyonlarda, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından 108 teröristin öldürüldüğü açıklandı. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kararlılıkla terörle mücadele ettiğini vurguladı. Aktürk, TSK’nın PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelesini artan bir etki ve yoğun baskıyla sürdürdüğünü belirtti.

953 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, son bir hafta içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde, aralarında sözde liderlerin de bulunduğu toplam 108 teröristi etkisiz hale getirdiğini açıkladı. Tuğamiral Aktürk, “1 Ocak 2024’ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 443’ü Irak’ın kuzeyinde, 510’u ise Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 953’e ulaştı.” dedi. Aktürk ayrıca, geçen hafta Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı teröristin Habur’daki hudut karakoluna teslim olduğunu belirtti ve 3 Mayıs’ta Pençe operasyonu bölgesinde şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Ata Göçmen’e Allah’tan rahmet diledi.

288 kilogram uyuşturucu ele geçirildi

Tuğamiral Aktürk, son bir haftada sınırlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5’i terör örgütü üyesi 355 kişinin yakalandığını ve 1582 kişinin ise sınır geçişi engellendiğini söyledi. Aktürk, “Bu sayede, 1 Ocak’tan bu yana yakalananların sayısı 3 bin 488’e ulaştı. Sınırı geçemeden engellenen kişi sayısı ise 52 bin 442’ye çıktı. Ayrıca, geçen hafta 48 kilogram olmak üzere bu yıl yapılan operasyonlarda toplamda 288 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.” açıklamasında bulundu.

Strateji doğrultusunda mücadelemizi sürdürüyoruz

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, basın toplantısında gazetecilerin sorularını da cevapladı. Irak’ın kuzeyindeki terörist etkisiz hale getirme operasyonlarına ilişkin yapılan artışa yönelik sorulara yanıt olarak, “Bu yaz Irak’ın kuzeyindeki kilidin kapatılacağını söylemiştik. Bu nedenle, Bakanımızın daha önce belirttiği gibi öngörülemez, alışılmadık, hızlı ve sürekli operasyonlarla terörle mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ettik. Şu anda, belirttiğimiz strateji doğrultusunda mücadelemizi sürdürüyoruz. Artık sürekli operasyonlar dönemindeyiz.” şeklinde konuştular.

Bakanlık kaynakları, sınır güvenliğiyle ilgili sorulara ise şu şekilde yanıt verdi: “Ülkemizin geleceğinden endişe duyanlar, ülkemize gelen birçok kaçakla ilgili iddiaları kullananlar, neredeyse tamamı insan kaçakçılarının hazırladığı manipülatif reklam görüntülerini kullanıyorlar. Bu görüntüler, kaçakçıların insanları aldatmak için hazırladığı, zamanı, yeri ve kimin hangi ülkeden olduğunu bilemeyeceği şekilde çekilen reklamlardır. Sosyal medyada bu tür görüntüleri paylaşanlar, aslında kaçakçıların reklamını yapıyor ve onları teşvik ediyorlar. Ülkemizde her yabancının sınırdaki duvarları aşarak geldiğini düşünen veya bilerek böyle bir algı oluşturmaya çalışanlar, sınırlarda görev yapan 60 bin Mehmetçiğin emeğine büyük saygısızlık yapıyorlar. Çünkü hudutlarımız, hiç olmadığı kadar güvende ve hiç olmadığı kadar iyi korunuyor. Eğer gerçekten sınırlarımızda bir görüntü tespit edilirse, gerekli hassasiyetle işlem yapılır. Bu vesileyle, gerçekten sınırlarımızın güvenliğinden emin olmak isteyen herkesi sınırlarımızda misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyacağımızı tekrar ifade etmek istiyoruz.”

Bakanlık kaynakları, Irak kuzeyindeki yıldırım düşmesi sonucu bazı askerlerin şehit olmasına ilişkin sorular üzerine, şunları aktardı:

“Bizim bütün üs bölgelerimizde paratonerlerimiz mevcut. Üs bölgesine konuşlanırken ilk kurduğumuz sistemlerden biri de paratonerlerdir. Son dönemde Irak kuzeyindeki Pençe bölgesinde yıldırım düşme olayı yoğun şekilde yaşanıyor. Sadece dün üs bölgelerimize düşen yıldırım sayısı 307’dir. Tedbirler eksiksiz alınıyor, her türlü sistemlerimiz çalışıyor ama bazen doğa ile baş etmek mümkün olamayabiliyor. Tedbirlere de artırılarak devam ediliyor. Fakat bölgede yükseklikten kaynaklı, ani iklim değişikliklerinin de etkisiyle maalesef bu tür olaylar yaşanabiliyor.”

Katar’daki askeri eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor

Bakanlık kaynakları, Katar Genelkurmay Başkanı’nın bugün Ankara’ya yapacağı ziyaretin içeriğiyle ilgili sorulara, “Katar’daki askeri eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor. Katar Türk Müşterek Kuvvetleri Komutanlığı’na deniz ve hava unsurlarının dahil edilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Bu ziyareti bu bağlamda değerlendirmek önemli. Ayrıca, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konuları üzerinde, dostane ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve mevcut mekanizmaların daha etkin şekilde işletilmesine yönelik görüş alışverişi yapılacaktır.” şeklinde yanıt verdiler.

ABD’den F-16 uçaklarının tedarikine ilişkin sorular üzerine ise, “Taslak Teklif ve Kabul Mektupları üzerinde ilgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmeleri tamamlayarak muhataplarımıza ilettik. Süreç planlandığı şekilde devam ediyor.” açıklamasında bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM