BAOB’da ‘Su paneli’ gerçekleştirildi
  • Haber Girişi: 28 Aralık 2022 13:33 | Son Güncelleme: 28 Aralık 2022 13:33

BAOB’da ‘Su paneli’ gerçekleştirildi

“Araştırmacılara göre dünyadaki toplam su varlığının içilebilir su miktarı Toplantı Su Varlığının yüzde birin bile altında” diyen Aktaş konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye, kişi başına düşen yıllık ortalama 1.519 metreküp su miktarıyla temiz su sıkıntısı çeken bir ülkedir. Su kaynakları bakımından zengin sayılan ülkelerde bu rakam 8 bin ile 10 bin metreküp civarında. Yani bizim yaklaşık beş altı katımız civarında. Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye nüfusunun 2030’da yüz milyona ulaşacağını öngörüyor. Bu durumda kişi başına düşen su miktarının da bin yüz metreküplere düşeceğini de ifade etmek istiyorum.”
SUYUN KULLANIM ALANLARI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİAktaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “110 milyar metreküp kullanılabilir su potansiyelinin yüzde 16’sı içme, yüzde 72’si tarımsal sulamada yüzde 12’si de sanayide tüketiliyor. Bir de bütün bunları dünya içinde yaşanan bu iklim değişikliklerini göz önüne alırsak işimizin zor ve sıkıntılı olduğu, önümüzdeki süreçte ne kadar ciddi tedbirler almamız gerektiğini de kaçınılmaz bir gerçek açıkçası. Uludağ’da bugün itibariyle kar yok. On günlük meteorolojide herhangi bir yağış da söz konusu değil. Tabii içilebilir su kaynaklarına erişimin böylesine zorlu olduğu bir dünyada su yönetiminin daha da önem kazanır birgörünüm sergilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. 
“TÜRKİYE’DEKİ EN GÜÇLÜ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDEN BİRİYİZ”
Tabii bu girizgahın ardından ben müsaadenizle Büyükşehir Belediyemizin vizyonuyla bu konuda neler yapılıyor bunları paylaşmak istiyorum. Bu konuda çok net söylüyorum. Türkiye’deki en güçlü Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesiyiz. Rahatlıkla söyleyeyim son beş yıllık süreç zarfı içinde kişi başı yatırımda Denizli’den sonra en büyük yatırımı yapan büyükşehir belediyesi biziz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM