Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
 • Haber Girişi: 16 Ocak 2023 6:41 | Son Güncelleme: 16 Ocak 2023 6:41

Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?

Ayak parmağı çatlaması ayağın üzerine bir şey düşmesi, bir şeyi tekmelemek ya da ayağı bir yere çarpmak sonucunda oluşabilen yaygın bir yaralanma şeklidir. Bazen kırık oluşmadan da parmağını incitebilirsin, bu yüzden hasarın boyutunu anlamak zor olabilir. Neyse ki, ayak parmağının kırılıp kırılmadığını anlamanın bazı yolları mevcuttur.

Ayak Parmaklarındaki Kırıklar Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl İyileşir?

Ağrının seviyesini değerlendir

Parmağın çatladıysa üzerine ağırlık verdiğinde veya bastırdığında ağrır. Muhtemelen hâlâ yürüyebilirsin ama etrafta dolanmak ağrıyı kötüleştirebilir. Ağrının varlığı parmağın ille de kırıldığı anlamına gelmez ama bir türlü geçmeyen ağrı parmaktaki bir çatlağa ya da kırığa işaret ediyor olabilir.

 • Parmağının üzerine ağırlığını vermen dayanılmaz derecede ağrı veriyorsa parmağını kötü bir şekilde kırmış olabilirsin. Bu durumda, derhâl bir doktora başvurmalısın. Küçük kırıklar çok fazla ağrı vermez ve tıbbi tedavi gerektirmeyebilir.
 • Ağrıya eşlik eden sızlama çatlağa işaret ediyor olabilir. Derhâl bir doktora görün.

Parmağını incele 

Parmağın şişmiş mi? Şişlik, çatlağın yaygın belirtisidir. Eğer parmağını yalnızca bir yere çarptıysan bir süre zonklayacak ve herhangi bir şişlik oluşmadan ağrı geçecektir. Çatlamış bir parmak yüksek ihtimalle şişer.

 • Zarar gören parmağını diğer ayaktaki sağlıklı olan aynı parmağınla yan yana getir. Hasar gören parmak sağlıklı olan parmaktan çok daha büyük görünüyorsa çatlamış olabilir.

Parmağındaki renk değişimini anla

 Çatlak parmak durumunda, bir yere çarpılmış parmağın durumundan farklı olarak morarma ve renk değişimi oluşur. Parmağın kızarabilir, sararabilir, morarabilir ya da siyahlaşabilir. Aynı zamanda da kanayabilir. Bütün bu belirtiler parmağın kırılmış olabileceğine işarettir.

 • Parmak kemiğinin kırıldığını dışarıdan bakınca görebiliyorsan kesinlikle kırılmış demektir ve derhâl doktora gitmelisin.

Parmağa dokun

 Kemiğin içeriden hareket ettiğini hissedebiliyorsan ya da parmağını hareket ettirdiğinde garip hissediyorsan (duyduğunun ağrının yanında!) parmak kırılmış olabilir.

Doktora ne zaman gitmen gerektiğini bil

Ağrı, renk değişimi ve şişme birkaç günden uzun sürdüyse doktora gitmelisin. Kırık olup olmadığını tam olarak anlayabilmek için muhtemelen röntgen çektirmen gerekecek. Bu tür durumlarda genelde doktor parmağın üzerine basılmamasını ve parmağın iyileşmesinin beklenmesini söyler. Ancak, bazı ciddi kırıklar daha ileri tıbbi işlem gerektirebilir.

 • Eğer ağrı parmağının üzerine basamayacak kadar şiddetliyse derhâl doktora görünmelisin.
 • Parmak yanlış yöne bakıyorsa ya da başka bir şekilde deforme olmuşsa derhâl doktora görünmelisin.
 • Parmak üşüyor ve sızlıyorsa ya da oksijensiz kaldığı için morarıyorsa acil servisi aramalısın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM