6’lı masadan aday açıklaması: Seçim tarihi netleşirse aday açıklanır
  • Haber Girişi: 21 Şubat 2023 7:37 | Son Güncelleme: 21 Şubat 2023 7:37

6’lı masadan aday açıklaması: Seçim tarihi netleşirse aday açıklanır

Deprem bölgesine giden İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 14 Mayıs tarihinde seçim olacağına inanmadığını söylemesinin ardından açıklamalar peş peşe geldi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçim ancak savaş halinde ertelenebilir. Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde bir araya geldiler

Türkiye deprem felaketiyle mücadele ederken 6’lı masa geçtiğimiz günlerde deprem gündemiyle Saadet Partisi ev sahipliğinde bir araya geldi.4.5 saat süren toplantı, diğer toplantılarda olduğu gibi yine sonuçsuz kaldı.

Aday belirleme tarihi ertelendi

Ortak cumhurbaşkanı adayını 13 Şubat’ta açıklaması beklenen 6’lı masa, deprem sonrası adayın belirlenme tarihini erteledi.

“Seçim takvimi açıklanınca, aday da açıklanır”

Cumhuriyet’in haberine göre adayın ne zaman açıklanacağına ilişkin konuşan masa kurmayları şu ifadeleri kullandı:

Anayasaya göre seçimi 18 Haziran’da yapmak zorundalar. 14 Mayıs’ta seçimlerin olma ihtimali gözükmüyor. 18 Haziran’dan sonrası için bir erteleme girişimleri olursa da buna karşılık biz de sine-i millet dahil her türlü mücadeleyi veririz. Tarih kesinleşip seçim takvimi açıklanınca, aday da açıklanır.

“14 Mayıs’ta olacağı meçhul bir seçim için adayın gündeme gelmesi doğru değil”

2 Mart’taki toplantı sonrası aday açıklaması yapılıp yapılmayacağına ilişkin de konuşan kurmaylar şu açıklamada bulundu:

Tarih netleşmeden bu olmaz. Cumhurbaşkanı mesela 14 Mayıs’ta olacağını kesin ilan ederse o zaman bu toplantıda adaylık konusu gündeme gelir. Ama 14 Mayıs’ta olacağı meçhul bir seçim için adayın gündeme gelmesi doğru değil. Tarih netleştikten sonra yapılacak ilk toplantıda aday belirlenir ve ilan edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM