Yeni vergi taslağı iş dünyasına paylaşılacak
  • Haber Girişi: 29 Haziran 2024 11:53 | Son Güncelleme: 29 Haziran 2024 11:53

Yeni vergi taslağı iş dünyasına paylaşılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni vergi taslağında iş dünyasına yönelik düzenlemeler içerdiği için 1 Temmuz Pazartesi günü reel sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek, vergide adaleti ve etkinliği sağlamayı hedefleyen çalışmayı paylaşacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, adalet ve etkinlik sağlanması, kayıt dışılığın azaltılması ve verginin gelire göre adaletli dağıtılması gibi amaçlarla hazırlanan taslağı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni taslakta doğrudan vatandaşları ilgilendiren hükümler bulunmuyor; daha çok üretici, sanayici ve ihracatçıları ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor. Bu bağlamda, Şimşek taslağın detaylarını reel sektör temsilcileriyle paylaşacak ve iş dünyasının görüş ve önerilerini dinleyecek.

Toplantı basına kapalı gerçekleşecek

Pakette yer alan çok uluslu şirketlere yönelik asgari kurumlar vergisi, doğrudan vergilerin payını artırmak için yerel asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi gibi uygulamaların detayları, reel sektör temsilcilerine Mehmet Şimşek tarafından anlatılacak. Şimşek’in iş dünyası temsilcileriyle buluşması, pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda basına kapalı olarak gerçekleşecek.

İş dünyasının görüşleri değerlendirilecek

Toplantıya TOBB, TİM, MÜSİAD, DEİK, ASKON, TÜRKONFED, TÜRMOB, TÜSİAD ve YASED gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri katılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi taslağı, iş dünyasının görüşlerinin alınmasının ardından hükümetin ve parti organlarının dikkatine sunulacak. Türkiye’de vergilendirilmemiş alan bırakılmaması amacıyla yürütülen düzenleme çalışmaları, Orta Vadeli Program’da belirtilen hedefler doğrultusunda gelecek dönemde devam edecek. Bu düzenlemelerle vergi sisteminin etkinliğinin artırılması da hedefleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM