Türksat 6A uzaya fırlatıldı!
  • Haber Girişi: 9 Temmuz 2024 6:55 | Son Güncelleme: 9 Temmuz 2024 6:55

Türksat 6A uzaya fırlatıldı!

Türksat 6A uydusunun uzaya fırlatılması için beklenen gün geldi. Yerli imkanlarla Türk mühendisleri tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, bu gece yörüngesine doğru yola çıktı. ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılan Türksat 6A, Türkiye’nin yerli ve milli haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor.

Mili uzay programımızı adım adım hayata geçiriyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TÜRKSAT 6A’nın fırlatma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarihi bir güne daha şahitlik ediyoruz. Savunma ve uzay çalışmalarında yapılan bu hamleler, yalnızca güvenliğimizi artırmakla kalmıyor, aynı zamanda daha yüksek katma değerli bir ekonomi oluşturmamıza da katkıda bulunuyor. TÜRKSAT 6A projemiz, katma değeri yüksek ve bilime dayalı bir ekonomi oluşturma amacımızın bir parçasıdır. Milli uzay programımızı adım adım hayata geçiriyoruz,” ifadelerini kullandı.

67. dakikada başarıya ulaştık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatılan Türksat 6A uydusuyla ilgili son durumu açıkladı. Uraloğlu, “Uydumuzdan ilk sinyali, planlandığı şekilde 67. dakikada başarıyla aldık. Hayırlı olsun,” diyerek bilgi verdi.

5 milyar insanın hizmetine sunulacak

Uydudan ilk sinyalin alınması, fırlatma ve roketten ayrılma sürecinin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteriyor. 15 yıl boyunca aktif olarak kullanılması planlanan Türksat 6A uyduyu yörüngesine ulaştıktan sonra Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek ve 5 milyar insanın hizmetine sunulacak. Uydu, yüzde 80 yerlilik oranıyla geliştirilmiş olup, Türkiye’nin ürettiği toplam 84 parçadan oluşuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM