Sağlık sisteminde ki sorun Bakan Koca’nın başını yaktı
  • Haber Girişi: 29 Haziran 2024 11:42 | Son Güncelleme: 29 Haziran 2024 11:42

Sağlık sisteminde ki sorun Bakan Koca’nın başını yaktı

31 Mart yerel seçimlerinden sonra AK Parti’nin tarihinde ilk kez ikinci parti olarak çıkması, siyasi arenada büyük bir değişimi tetikledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli olarak “mesajı aldık” diyerek bu değişime işaret etmişti. Geçtiğimiz hafta, bu değişimin ilk adımlarını büyükşehirlerdeki il başkanlarını değiştirerek atmıştı. Şimdi ise sıra bakanlar kurulu değişikliğine geldiği konuşuluyor.AK Parti içindeki değişim sürecinin önemli bir ayağını oluşturacak olan bakanlar kurulu revizyonunda, öncelikle gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çevrildi. Koca’nın istifasıyla başlayan süreç, dün gece diğer bazı bakanların da görevden alınabileceği haberleriyle yeni bir boyut kazandı. Ankara kulislerinde bu gelişmeler büyük yankı uyandırdı.

“Hayırlı olur inşallah” diyerek iddiaları yalanlamadı

Dün sabah görevini bıraktığı yönünde çıkan haberlerle ilgili olarak, Bakan Koca gazetecilere şu açıklamayı yaptı: “Hayatın her anında farklı durumlar olabilir, bunu biliyorsunuz. Önemli olan millete ve devlete hizmet etmek. Her görevde bu sorumluluğu yerine getirme gayretindeyim.” Cuma namazı çıkışında konuyla ilgili sorulara ise Bakan Koca, sadece “Hayırlı olur inşallah” diyerek cevap verdi.

Bakan Koca’nın başını yakan olaylar

Gelelim Bakan Koca’nın başını yiyen olayların perde arkasına… Kulislerde konuşulanlara göre; Bakan Koca’nın görevden alınmasındaki en önemli sebeplerden biri sağlık alanında yaşanan sıkıntılar… Yerel seçimlerdeki oy kaybını halkın alım gücünün düşmesinin yanı sıra hastanelerin durumu ve vatandaşın sürekli şikayet ettiği sağlık sisteminin de tetiklemiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

AK Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural dert yandı

akan Koca’yı görevinden eden önemli bir mesele de Kızılcahamam Kampı’nda yaşanan tartışma oldu. İddialara göre, AK Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal, özel bir hastanede hayatını kaybeden bir yakınıyla ilgili olarak bakanlığın yeterli denetim yapmadığını eleştirdi. Buna karşılık olarak Bakan Koca, Çokal’a şu sözlerle cevap verdi: “O Sağlık Müdürü sizin talebinizle atandı. Sorumluluğu bize atamazsınız. Özel hastanelerle ilgili teftiş başlattık. Onu da siz durdurdunuz.” dedi.

Erdoğan araya girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan olayla ilgili, “Ölen bir ilçe başkanımız. Sağlığın özeli devleti olmaz. Hastane ayrımı olmadan gerekli denetimlerin yapılması lazım. İhmal var mı, ona bakın” şeklinde konuştu. Erdoğan, Bakan Koca’yı sert bir dille eleştirerek, “Randevularla ilgili şikayetler var. Bu sorunu seninle ciddi şekilde ele alacağız ve gerekenleri yapacağız” dedi.

Bakan istifası Koca ile sınırlı kalmayabilir

Bakan Koca ile birlikte birkaç bakanın daha görevden alınacağı konuşuluyor. Kulislerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da görevi bırakabileceği konuşuluyor. Yeri en sağlam olan bakan ise Mehmet Şimşek, Hakan Fidan, Ali Yerlikaya ve Yılmaz Tunç olarak gösteriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM