Sağlık Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti
  • Haber Girişi: 2 Temmuz 2024 8:29 | Son Güncelleme: 2 Temmuz 2024 8:29

Sağlık Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yerine Murat Kurum atanırken, Fahrettin Koca’dan boşalan Sağlık Bakanlığı’na Prof. Dr. Kemal Memişoğlu getirildi. Atama kararları geniş yankı uyandırırken, Sağlık Bakanlığı’nda beklenen devir teslim töreni sabah saatlerinde gerçekleşti. Eski Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısında şu sözlerle konuştu: “Sayın bakan, değerli basın mensupları, bugün konuşmamı Sağlık Bakanı olarak değil, doktor Fahrettin Koca olarak yapacağım. Meclis’te yeminle başlayan görevimdeki 2183 gün, hayatımın milletime adanmış günleridir. Bu imkanı bana veren cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Görevime bazı ilkelerle geldim. Bunlardan biri akla ve bilgiye hürmet, diğeri ise dayanışma ruhuyla çözüme dahil olmak isteyenleri buna dahil etmektir. Tüm vatandaşlarımızı kuşatacak hizmeti benimsedim, cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştım. Şehir hastaneleri bunlar arasındadır.”

18 Şehir hastanemizin bedeli 322 milyar avroydu

“Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Elazığ depremi acısını yaşadık. Kovid 19 küresel salgını izledi bunu. 6 Şubat depremleri büyük travma oldu. Bu 3 olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimiz bu sınavları başarıyla verdi. Son 6 yılda ihalesi yapılan şehir hastanelerini kamu bütçesi ile yaptık. 18 Şehir hastanemizin bedeli 322 milyar avroydu. Beyaz reformun sonuçlarıyla sağlıkta şiddet sorununu çözdük.”

Hedef 2028’e geldiğimizde tüm aşıları yerli olarak üretebilmektir

“Sağlık çalışanlarında önemli iyileştirmeler yaptık. Sayın bakan ben bir emanet aldım, sahibi millet olan bu emaneti size emanet ediyorum. Başlattığımız teknoloji transferi ile tesislerimiz için aşılardan ikisinde teknoloji transferi başladı. Hedef 2028’e geldiğimizde tüm aşıları yerli olarak üretebilmektir. Sancaktepe’deki hücre ve gen hastanesinin hayat bulması milletimizin beklentisidir.”

22 senede sağlıkta büyük gelişim ve devrim niteliğinde başarıya imza atıldı

Yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Fahrettin Koca’nın ardından şu sözleri dile getirdi: “Öncelikle bu ulvi görevi bize layık gören cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Son 22 yılda sağlık alanında büyük gelişimler kaydedildi ve bu başarıda sayın cumhurbaşkanımızın liderliği önemli rol oynadı. Özellikle özveriyle hizmet veren sağlık personeline minnettarım. Koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vereceğiz. Türkiye, sağlık teknolojileri üretiminde de lider olma hedefiyle ilerliyor. Bu kriz döneminde dünyanın dört bir yanından insanlar sağlıklarını burada buluyor. Verdiğiniz hizmetler için milletimize ve devletimize teşekkür ediyorum. Allah bizi milletimize, devletimize ve cumhurbaşkanımıza layık bir şekilde hizmet etmeyi nasip etsin.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM