Milletvekilleri ve bakanların alacağı zam belli oldu
  • Haber Girişi: 5 Temmuz 2024 7:28 | Son Güncelleme: 5 Temmuz 2024 7:28

Milletvekilleri ve bakanların alacağı zam belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziran’da aylık enflasyon, bir yılın en düşük seviyesi olarak yüzde 1.64 olarak gerçekleşti. SSK ve Bağkur emeklileri arasında kök maaşı 8 bin TL’nin altında olanlar için ‘sıfır zam’ riski söz konusu iken, asgari ücretli çalışanlar için de ara zam olasılığı kapanmış durumda. Bakanlar ve milletvekilleri ise temmuz ayında yaklaşık 28 bin TL’lik bir zam bekliyor.

17 ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDİYOR

Hem bakan maaşı hem de milletvekili emekli aylığı alanların geliri 47 bin lira zamla 241 bin liradan 288 bin liraya çıktı. Bakanların maaşı temmuz zammıyla 17 asgari ücrete çıkarılmış oldu. Milletvekilleri ise 27 bin 398 lira zam bekliyor.

4 MİLYON EMEKLİYİ BEKLEYEN SIFIR ZAM TEHLİKESİ

Öte yandan 6 aylık enflasyon rakamlarına göre; emekliye yüzde 24,73, memura ise yüzde 19,31 oranında zam yapılacak. Ancak bu orana göre yaklaşık 4 milyon emekli hiç zam alamayabilir.

KÖK MAAŞ DETAYI

Emekli zamları kök maaşa göre belirleniyor. Şu an en düşük emekli maaşı 10 bin TL. Maaşı 10 bin TL’nin altında olan emekliler, devlet desteği ile 10 bin lira aylık alıyor. Şu an için en düşük emekli maaşının güncellenmesiyle ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Hükümet  en düşük emekli maaşında bir güncelleme yapmazsa kök maaşı 8 bin TL ve altında olan emekliler sıfır zam alacak. Maaşları yine 10 bin lira olmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM