Kremlin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ret cevabı!
  • Haber Girişi: 4 Temmuz 2024 8:55 | Son Güncelleme: 4 Temmuz 2024 8:55

Kremlin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ret cevabı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi çerçevesinde dün Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna konusunda arabuluculuk teklif ettiği bildirildi. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Putin’e Rusya ve Ukrayna arasında her iki tarafın da kabul edebileceği bir barışın mümkün olduğunu belirterek Türkiye’nin arabuluculuk yapabileceğini iletti. Kremlin’den ise bu teklife net bir yanıt geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan’ın arabuluculuk yapma teklifiyle ilgili basından gelen bir soruya “Hayır, bu imkansız” yanıtını verdi. Rus Tass haber ajansı, Kremlin’in bu tutumunun gerekçelerini detaylandırmadı.

Türkiye’nin barış görüşmeleri sonuçsuz kaldı

Türkiye, Şubat 2022’de başlayan savaşın ardından Rusya ve Ukrayna arasında 1 yıl süren Tahıl Koridoru Anlaşması’nın imzalanmasında arabuluculuk yapmıştı. İki ülke arasında Türkiye’de barış görüşmeleri düzenlenmiş ancak bu çabalar sonuçsuz kalmıştı.

Sürekli temas halindeyiz

Astana’daki görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider, birlik ve beraberlik mesajı verdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bir an önce devreye alınmasını istediklerini belirtirken, Putin de “Tüm zorluklara rağmen Rusya-Türkiye ilişkilerinin adım adım geliştiğini ve ilerlediğini” söyledi. Putin ayrıca, “Sürekli temas halindeyiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM