İngiltere’de büyük değişim!
  • Haber Girişi: 5 Temmuz 2024 11:09 | Son Güncelleme: 5 Temmuz 2024 11:09

İngiltere’de büyük değişim!

İngiltere’de 14 yıl sonra Muhafazakar Parti iktidarı sona erdi. Muhafazakarların milletvekili sayısı 365’ten 131’e düşerken, seçimin galibi olan İşçi Partisi 650 koltuğun 410’unu kazandı. Avrupa genelinde aşırı sağın etkinliğinin arttığı bir dönemde, İngiltere’deki seçmenler demokratik tercihlerini büyük ölçüde merkez-sol eğilimli bir partiden yana kullandı. İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’de sandıkların yerel saatle 22.00’de kapanmasının ardından yayınlanan sandık çıkış anketleri, yeni hükümetin İşçi Partisi lideri Keir Starmer tarafından kurulacağını gösterdi.

İşçi Partisi, 410 sandalyeye ulaşarak mecliste ezici bir çoğunluğa ulaştı

Sandık çıkış anketlerine göre 650 üyeli Avam Kamarası seçimlerinde İşçi Partisi 410 sandalye kazanarak mecliste ezici bir çoğunluk elde etti. Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki Muhafazakar Parti ise 131 sandalyede kaldı. Sonuçlara göre Avam Kamarası’nda Liberal Demokratlar 61, Reform UK Partisi 13, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 10, Galler’in bağımsızlığını savunan Plaid Cymru Partisi 4, Yeşil Parti 2 ve diğer partiler 19 sandalye kazandı.

İşçi Partimize güvenen herkese teşekkür ederim

İngiltere’nin yeni başbakanı Keir Starmer, 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarına son veren seçimlerin ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Bu seçimde İşçi Partisi için kampanya yürüten, bize oy veren ve yenilenmiş olan İşçi Partimize güvenen herkese teşekkür ederim” dedi.

Bugün iktidar barışçıl ve düzenli bir şekilde el değiştirecek

Yenilgiyi kabul eden mevcut Başbakan Rishi Sunak, “Bugün iktidar barışçıl ve düzenli bir şekilde el değiştirecek. Öğrenecek ve üzerinde düşünecek çok şey var. Birçok çalışkan Muhafazakar adayın kaybından sorumluyum. Özür dilerim” dedi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM