Gemlik gümrükte milyonluk kayıp engellendi
  • Haber Girişi: 29 Kasım 2022 17:40 | Son Güncelleme: 29 Kasım 2022 17:40

Gemlik gümrükte milyonluk kayıp engellendi

Bursa’da aydınlatma üzerine faaliyet gösteren bir firmanın gümrükte sahte evraklarla yolsuzluk yaptığı belirlendi. Yapılan soruşturmada evrakta sahtecilik suçundan bir dosya daha açıldığı öğrenildi.

Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bursa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü’ne bağlı Gemlik Gümrük Muhafaza ve İstihbarat Amirliği tarafından yapılan çalışmada, Bursa’da aydınlatma ürünleri ithal eden bir firmanın gümrükte yolsuzluk yaptığı belirlendi. Gemlik’te yapılan çalışmada, iddialara göre bir firma ithal ettiği ürünleri yedek parça olarak gümrüğe kaydetti. Bin 300 parça üründen 800 tanesinin yedek parça değil ana ürün olduğu tespit edildi. Yedek parça ile ana ürün arasında gümrük kazancı olarak, bir milyon TL üzerinde fark olması nedeniyle, ürünler yakalanmasa devletin milyonluk kaybı oluşacaktı.

Yapılan takip sonrasında, bahse konu firmanın ürünleri ilk olarak İstanbul üzerinden ülkeye sokmak istediği, başaramayınca Çin’e geri gönderilen ürünlerin yeniden Gemlik’ten sokulmak üzereyken yakalandığı öğrenildi. Söz konusu firmaya ait konteynırda bulunan ürünlerde ise ‘’Yedek Parça’’ etiketinin görüldüğü öne sürüldü.

İddialara göre, ürünlerin TSE belgesine uygun olup olmadığı yedek parça olan ürünlerde incelenmiyor. Eğer ana ürün olursa TSE belgesi olması gerekiyor. İlgili firmanın, bu prosedürden de kaçınma durumu yapılan çalışmayla ortadan kalkmış oldu.

Ekipler tarafından firmada yapılan aramalarda uluslararası kaşe bulunan hazır mühürlenmiş 160’ın üzerinde A4 kağıdı ele geçirildiği ifade edilirken, operasyon esnasında fotokopi olduğu iddia ettiği faturayı aynı kaşelerle kestiği fark edildi. Firma sahibi E.Ö.’ye gümrük yolsuzluğu dışında evrakta sahtecilikten de işlem yapıldığı öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM