Araç muayenesinde yeni karar!
  • Haber Girişi: 10 Temmuz 2024 11:53 | Son Güncelleme: 10 Temmuz 2024 11:53

Araç muayenesinde yeni karar!

Otomotiv yedek parça satıcısı Hüseyin Özdemir (34), 28 Aralık 2023 tarihinde Seydişehir ilçesindeki bir araç muayene istasyonuna otomobilini vize işlemi için götürdü. Özdemir, 1130,44 TL olan vize ücretini kredi kartıyla ödeyerek, ekstra 128,18 TL fark ödemek zorunda kaldı. Bu durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Özdemir, aldığı ek ücretin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı olduğunu öğrenince 7 Şubat’ta Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.  Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartına kesilen farkın iadesine karar verdi. Heyet, gerekçesinde ise firmanın kredi kartına kestiği farkı ‘ayıplı hizmet’ olarak nitelendirdi.

Bu konunun farkındalık olması için şikayette bulundum

Hukuk mücadelesini kazanan Hüseyin Özdemir, 128,18 TL’yi geri almak amacıyla değil, farkındalık yaratmak için şikayet ettiğini belirtti. Özdemir, “Bu konunun tüm Türkiye’de insanlara örnek olmasını ve milyonlarca kişiden alınan bu tür farkların kaldırılması için bir örnek oluşturmak istedim. Buradaki amaç sadece 128 TL değil. İnsanların haklarını aramalarını teşvik etmek istiyorum. Öncü olduk” dedi.

Ayıplı hizmet

Hüseyin Özdemir’in avukatı şunları söyledi: “Müvekkilim aracının muayenesi için gittiğinde kredi kartıyla ödeme seçeneğini tercih etti ve bu seçim sonucunda ödemesi gereken tutara ek olarak 128,18 TL ek ücret çıkarıldı. Müvekkilimizin talebi üzerine Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduk. Başvurumuz değerlendirildi ve firma tarafından kredi kartına eklenen 128,18 TL’nin ‘ayıplı hizmet’ maddesi kapsamında iadesine karar verildi. Muayene istasyonuna her gün binlerce kişi aracını muayene ettirmeye geliyor ve kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor. Bu ek ücret her kişiden alınsa günlük milyonlarca TL eder. Bu durum, tüketici kanunlarına aykırı bir uygulamadır. Kararımız emsal niteliğindedir. Müvekkilimiz 128,18 TL’yi alınca ne zengin olacak, ne de fakir. Amacımız kamuoyunu bilgilendirmek. Muayene istasyonlarında bu tür kesintilerle karşılaşan diğer vatandaşlarımız da kararımızı örnek gösterebilirler. Firma tarafından uygulanan kredi kartı komisyonu kesintisinin kesinlikle yasaya aykırı olduğunu ve halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesini istiyoruz.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM